Son Dakika

Çavuşoğlu: Türkiye tehdide pabuç bırakmaz, millet boyun eğmez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'yi ekonomik yaptırımla tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump'a yanıt verdi. Çavuşoğlu, "Eğer Türkiye'nin terör örgütleriyle kararlı mücadelesinde yanında yer almazsanız, güvenirliliğiniz zedelenir." dedi.
Çavuşoğlu: Türkiye tehdide pabuç bırakmaz, millet boyun eğmez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Lüksemburglu mevkidaşı Jean Asselborn ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenliyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter'dan yaptığı Suriye açıklamasına tepki gösteren Çavuşoğlu, "Eğer Türkiye'nin terör örgütleriyle kararlı mücadelesinde yanında yer almazsanız, güvenirliliğiniz zedelenir. Türkiye'yi ekonomik olarak tehdi,t etmekle bir yere varılamaz. Türkiye tehdide pabuç bırakmaz. Millet boyun eğmez." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "Trump'ın üzerinde ciddi bir baskı var. Güvenlik birimleri (Suriye'den) çekilmemesi için baskı yapıyor" dedi.

Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar:

"STRATEJİK ORTAKLAR TWİTTER ÜZERİNDEN KONUŞMAZ"

"Sayın Trump iki kere Cumhurbaşkanımızı iki kere arayarak kararını iletti. Stratejik ortaklar Twitter üzerinden konuşmaz. Suriye'yi bölmek isteyen bir terör örgütü var, bizim hedefimiz bu terör örgütü.

Biz Kürtlerin düşmanı değiliz, tarihte de en çok savunan biz olmuşuzdur, olmaya da devam edeceğiz. Bu terör örgütlerini bir tutarak bir yere varamayız.

"TRUMP'IN SON TWEETİNDE BİR İÇ POLİTİKA OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

Avrupa, ABD bu gerçeği bizden çok daha iyi biliyor. Trump'ın durumunu anlıyoruz, üzerinde çok ciddi baskı var. Son tweetinde bir iç politika olduğunu biliyoruz, ama stratejik ortaklar sosya medya üzerinden konuşmaz.

"HİÇBİR TEHDİDE PAPUÇ BIRAKMAYACAĞIMIZI SÖYLEDİK"

Hiçbir tehdide pabuç bırakmayacağımızı söyledik. Bir tarafta ekonomik zorluklar, bir tarafta terör tehdidi, bu millete sorsalar, karşı karşıya kaldığı tehdidi yok etmek için ne gerekiyorsa onu yaparız.

"HAK ETTİĞİMİZ SAYGIYI ABD VE HERKES BİLMELİ"

Trump'ın kullandığı dili doğru bulmuyoruz. Öncelikle hak ettiğimiz saygıyı, ABD ve herkes bilmeli. ABD ve herkes üslubunu ve davranışlarını ayarlamalı.

"İDLİB'İN TERÖR YUVASI OLMA NEDENİ REJİM VE DESTEKÇİSİ OLAN ÜLKELER"

İdlib bir terör yuvası olduysa bunun sorumlusu rejim ve destekçisi olan ülkelerdir. O teröristleri Dara'dan Humus'tan rejim ve destekçisi ülkeler gönderdi. En son sıra İdlib'e gelince, bunu bahane ederek İdlib'e saldırmak amaçtı.

Sahada değişik gruplar var, hepsini kontrol etmek kolay değil. Ama genel anlamda baktığımız zaman İdlib muhtırası başarılı bir şekilde uygulanmıştır. HTŞ'nin ya da El Nusra'nın, İdlib bölgesinin yüzde 50'sini ele geçirdiği söylemi doğru değildir.

Radikal gruplar alınan tedbirlerden rahatsız ve ılımlı muhalefete saldırıyor. Bu terör örgütlerine yönelik ne yapacağımızı da konuşmamız lazım. Burada ciddi bir durum var ama Türkiye burada yapıcı bir şekilde üzerine düşeni yapıyor çünkü Suriye'de siyasi çözüm için bu çok önemlidir.

"HİÇ KİMSE DEAŞ İLE GÖĞÜS GÖĞÜSE ÇARPIŞMADI TÜRKİYE DIŞINDA"

ABD ile aramızda üç tane yükek düzeyli çalışma grubu var. Bir tanesi Suriye'yle ilgili, ikincisi konsolosluk konularına ilişkin, bir diğeri de PKK üzerine bir çalışma grubu. Amerikan tarafı 5 Şubat'ta toplantı gerçekleştirmek istediler. Arkadaşlarımız da gidecek. 6 Şubat'ta da DEAŞ'a karşı mücadele koalisyonunun toplantısı var. Burada 65 ülke var ancak DEAŞ'a karşı mücadele eden tek ülke Türkiye olmuştur. O toplantılar dostlar alışverişte görsün toplantısı. Irak'ta bine yakın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Hiç kimse DEAŞ'la göğüs göğüse çarpışmadı Türkiye dışında.

"EĞER BU KADAR SEVİYORSANIZ ALIR GÖTÜRÜRSÜNÜZ"

Herkes dağılıp gidiyor, iş yine bize kalıyor. Hiçbir ülke göğüs göğüse çarpışmamıştır, Türkiye’den başka. Eğer bu kadar çok seviyorsanız YPG’lileri PKK’lıları zaten ülkelerinizde var, alır götürürsünüz."

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.