Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Çelik’ten 50+1 açıklaması: Tamamen kişisel görüşüm

Cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli 50+1 oranının düşürülmesi önerisiyle tartışma başlatan eski bakan Çelik, "Bu tamamen kişisel görüşüm" dedi.

Çelik’ten 50+1 açıklaması: Tamamen kişisel görüşüm

Geçtiğimiz günlerde yaptığı “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde, cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50+1 Türkiye’yi yorar, yüzde 40 olmalı” önerisiyle siyaset dünyasında 50+1 tartışmasını başlatan eski bakan Faruk Çelik, sosyal medya üzerinden açıklamada bulundu.

“SOSYOLOJİ VE EKONOMİ BU YÜKÜ ÇEKEMEZ”

30 yıldır çekirdekten gelerek aktif siyasetin içinde olduğunu belirten Çelik, “Son iki seçimi, yaşanan tartışmalarıyla birlikte dikkatle irdeledim. Vardığım sonuç şudur; Türkiye sosyolojisi ve ekonomisi yüzde 50 artı 1 oy yükünü çekemez. Bu benim görüşüm. Tespitimin, önünde veya arkasında bir şey aranmasını doğru bulmuyorum” dedi.
Faruk Çelik, Cumhur İttifakı’nın yüzde 50’nin altına düştüğü için bu önerinin getirildiği iddialarına ise, “Madem öyle, bu durumda demek ki başkaları da yüzde 50 üzerine çıkacak. Neden rahatsız olunuyor?” diyerek yanıt verdi.

“KİMSEYLE KONUŞMADIM, GÖRÜŞMEDİM”

Önerisini ortaya koyarken, kimseyle konuşup görüşmedini de dile getiren Çelik “Tamamen kişisel görüşlerimdir. Benim derdim, yüzde 50’nin altına düşülmesi çıkması değil. Derdim memleketim, milletimdir. Getirdiğim önerinin özü, seçimlerin ilk turda sonuçlanmasına yöneliktir. Yani yüzde 40 tabanlı en çok oy alan ilgililer tartışsın’ dedim” ifalerini kullandı.