Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör örgütüyle el ele olanlar bizimle ittifak olamaz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör örgütüyle el ele olanlar bizimle ittifak olamaz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen TOBB 75. Genel Kurulu’nda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

”Burası üretimin, ticaretin, ihracatın, Türkiye ekonomisinin tamamının temsil edildiği bir çatı. Aldığımız tüm kararların ortak aklın ve vicdanın ürünü olması için gayret gösterdik.

Oda ve borsalarımız kendilerini çağın yeniliklerine uydurarak hem verdikleri hizmetlerin kalitesini yükselttiler hem de daha derinlemesine analizler yapma imkanına kavuştular.

Birileri borçlanma rakamları üzerinden fırtına koparmaya çalışıyor. Maruz kaldığımız bunda saldırıya rağmen kamu borç stokumuzun milli gelirimize oranı yüzde 13,7 düzeyindedir.

Mayıs 2013’te IMF’ye olan borcu biz sıfırladık. Türkiye’yi kur faiz enflasyon sarmalına hapsetmek isteyenlere karşı bu zaferi beraber kazanacağız.’ Bazı sirk cambazları döviz rezervine yönelik psikolojik olumsuz hava oluşturma gayreti içinde.

 

“BİZE BEDEL ÖDETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Son yıllarda maruz kaldığımız tüm saldırılar şahsımızı değil Türkiye’yi can evinden vurmayı amaçlamaktadır. Bize bedel ödetmeye çalışıyorlar. Bu yoldan geri dönmeyeceğiz. Geçtiğimiz 17 yıldaki istikrar ve güven ikliminde gerçekleştirdiğimiz başarılar, bize önümüzdeki dönemde çok daha büyük başarılara imza atabileceğimize işaret ediyor.

“TERÖR ÖRGÜTLERİYLE EL ELE OLANLAR BİZİMLE İTTİFAK OLAMAZ” 

Son zamanlarda bir şey moda oldu: Kucaklaşma zamanı. TOBB bu çatının altında kucaklaşmıyorsa bunun hesabını herhalde ben verecek değilim. Biz hiçbir zaman kucaklaşmadan kaçmadık onun için Türkiye İttifakı Cumhur İttifakı dedik. Bazıları Türkiye İttifakı ifademizi Cumhur İttifakımızın alternatifi gibi gösterek fitne çıkarma peşine düştü. Terör örgütüyle el ele olanlar bizimle ittifak halinde olamazlar.

 

2,5 milyonluk bir ilave istihdam için ‘Burası Türkiye, burada iş var’ sloganı ile yola çıktık. Öncü veriler bu yılın ilk çeyreğinde istihdamda 100 bin kişilik bir artışa işaret ediyor. Bu, yeniden yükselişe geçtiğimizi göstermesi bakımından önemli bir rakamdır ama yeterli değildir.  İstihdam seferberliğimize destek vermek her iş insanımızın vefasının gereğidir.”

Bu ay içinde 170’i aşkın teröristi etkisiz hale getirdik. İzmir’de 12 YPG’liyi bu gece gözaltına almış bulunuyoruz.”

 

“Tüm göstergeler yeniden yükseliş trendine girildiğine işaret ediyor. Kur, faiz ve enflasyonu mutlaka hedeflerimize uygun seviyelere indirmekte kararlıyız.

(Sebze ve meyve fiyatlarındaki artış) Kısa vadeli bir çözüm olarak tanzim satış formülünü geliştirdik. Bu konuyla ilgili daha köklü çözüm hazırlıklarımız da sürüyor.”

HUBUBAT ALIM FİYATLARINI PAYLAŞTI

Tarımı gıda güvenliğini bir yana koymak gerekiyor. Tarım sektörüne hep ayrı bir önem verdik. Çiftçimiz toprağını sürdü tohumunu attı hasat dönemi için hazırlanmaya başladı. Hububat alım fiyatını hasat dönemi başlamadan açıklayarak fırsatçıların önüne geçiyoruz. Bu yılın hububat alım fiyatlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından geçen yıl ton başına bin 50 liradan alınan sert ekmelik buğdayın fiyatı bu yıl yüzde 29 artışla ton başına bin 350 lira olmuştur. Arpa alım fiyatı yüzde 33 artışla ton başına 1100 lira olarak belirlenmiştir.”

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri