Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan Trump’ın küstah tehdidine yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan Trump’ın küstah tehdidine yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Suriye‘den çekileceğini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, konuya ilişkin Twitter hesabından küstah bir açıklama yaptı. Trump, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon düzenlemesi durumunda Türkiye’yi ekonomik yaptırımla tehdit etti. 

Trump’ın skandal açıklamalarına Türkiye’den yanıt gecikmedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, terör örgütü YPG/PKK’nın ABD’nin müttefiki olamayacağını belirterek, “Türkiye ABD’den stratejik ortaklık yükümlülüklerini yerine getirmesini ve bunun terör propagandası ile gölgelenmemesini bekliyor.” ifadesini kullandı.

“KÜRTLERİ VE DİĞER SURİYELİLERİ TEÖR TEHDİDİNE KARŞI KORUYACAĞIZ”

Kalın, “Sayın Donald Trump, Kürtleri ABD’nin terör listesindeki PKK ve onun Suriye kolu PYD/YPG ile eş tutmak ölümcül bir hata. Türkiye teröristlerle mücadele diyor Kürtlerle değil. Kürtleri ve diğer Suriyelileri terör tehdidine karşı koruyacağız.” ifadelerini kullandı.

TRUMP’IN SKANDAL TWEETİ

Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Suriye’den çekilmeye başladıklarını belirterek, “Tekrar toparlanırsa yakınlardaki üslerden tekrar saldıracağız. Kürtler’e saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtler’in de Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz. Rusya, İran ve Suriye, ABD’nin doğal düşmanları DEAŞ’ı Suriye’de imha etmesinin uzun dönemde faydalananları olacak. Biz de faydalanacağız ama şu anda askerlerimizi eve getirme zamanı. Sonsuz Savaşları Bitireceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri