Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan büyükelçilerle Kovid-19 video konferansı

Türkiye'nin Çin, İtalya, İran, Irak ve Vatikan'daki büyükelçileri ve başkonsoloslarıyla video konferans yöntemiyle görüşen Çavuşoğlu, bu ülkelerdeki son durum hakkında bilgi aldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan büyükelçilerle Kovid-19 video konferansı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Pekin, Roma, Vatikan, Tahran ve Bağdat büyükelçilerinin yanı sıra bu ülkelerde görevli başkonsoloslarla video konferans yoluyla görüştü.

TÜRK VATANDAŞLARININ DURUMUNU SORDU

Bu ülkelerde görevli Dışişleri Bakanlığı personelinin sağlık durumlarını soran Çavuşoğlu, bu büyükelçiliklerde ve başkonsolosluklardaki tüm çalışanların sağlıklarının iyi olduğu bilgisini aldı.
Çin, İtalya, İran, Irak ve Vatikan’da Kovid-19 salgınındaki son gelişmeler ve alınan tedbirlerle ilgili brifing verilen Çavuşoğlu, bu ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarının durumu hakkında da bilgi aldı.

TİCARETTEKİ SON DURUMU DA GÖRÜŞTÜ

Çavuşoğlu, salgın nedeniyle Türkiye ile bu ülkeler arasındaki ticaretin nasıl etkilendiği, İran ve Irak ile sınırlarda ne gibi sorunlarla karşılaşıldığı ve nasıl çözümler bulunduğuna dair de bilgilendirildi.

Video konferans toplantısına Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, Tahran Büyükelçisi Derya Örs, Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli ve Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş katıldı. Toplantıda ayrıca Guanco, Hong Kong, Şanghay, Meşhed, Tebriz, Urumiye, Basra, Erbil, Musul ile Milano başkonsolosları yer aldı.