Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ekrem İmamoğlu’ndan “veri tabanını kopyalama” açıklaması

Ekrem İmamoğlu’ndan “veri tabanını kopyalama” açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eski İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanlarından Atalay Şahinoğlu’nun cenaze namazının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“BAZI TESPİTLERİMİZ VAR”

Belediyenin veri tabanıyla ilgili direktifinin “Kozmik odaya giriliyor, bunu alıp başka yerlere verecek.” şeklinde yorumlara yol açtığı yönündeki soruyu yanıtlarken İmamoğlu, bu iddiaların gerçek olmadığını bildirdi.
Kendilerinin kamu adına görev yaptıklarını ve kamunun verilerini de korumak zorunda olduklarını vurgulayan İmamoğlu, “Şu anda görevli arkadaşlarımız, Büyükşehir Belediyesinde görev yapan arkadaşlarımız, belediyenin daha önce sözleşmesini yapıp bu alanda anlaştığı firmanın bir görevlisi tarafından mevzuata uygun, saklanacağı alan kanuna uygun şekilde ve aynı zamanda zapt altına alınarak 31 Aralık tarihli, 31 Mart tarihli ve dün tarihli kayıtlar arşivlendi, imza altına alındı. Yetkili kişiler tarafından geleceğe sağlıklı bir şekilde taşınması adına, gerektiğinde oradaki süreçlerin tekrar irdelenmesi adına. Çünkü özellikle 31 Mart’la 18 Nisan arasında ne yazık ki duyum değil daha ötesi tespitlerimiz var. Bunları en sağlıklı şekilde kıyaslamak, verileri analiz etmek ve halkımızın çıkarını korumak adına bu işlem yapılmıştır. Kanuna uygundur, bizim kozmik odayla işimiz olmaz. Bu devletin hafızasıdır, onu koruyoruz.”

“SONRA PAYLAŞACAĞIZ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, kamuya şeffaf olma sözü verdiklerini belirterek, “Kamuya zarar veren, eksik işlem yapıldığında hem kamuoyuna duyuracağız hem de gerekli hukuki işlemleri başlatacağız. Onun için görevdeyiz. Umuyor ve diliyorum ki devletimize, milletimize zarar veren iş ve eylemlerde bulunulmamıştır. Ama ne yazık ki bazı tespitlerimiz var. Netleştikten sonra paylaşacağız.” dedi.