Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ekrem İmamoğlu’nun ilk emri: İstanbul’un bütün bilgilerini kopyalayın

Ekrem İmamoğlu’nun ilk emri: İstanbul’un bütün bilgilerini kopyalayın

Zaten Sayıştay denetiminden geçen bütün iş ve işlemlerin kayıtlı olduğu veri tabanını kurum dışından kim olduğu belli olmayan, güvenlik soruşturmasından geçmemiş kişilere kopyalatma talimatı veren Ekrem İmamoğlu, ilk günden devlet güvenliğini tehdit etmeye başladı.

Ekrem İmamoğlu yayınladığı genelgede hiç bir ihbar veya şikayet bulunmadığı halde, müfettişlere ve uzman sıfatıyla dışarıdan üç kişiyi, inceleme ve araştırma yaptırma adı altında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının tüm elektronik veritabanı ve altyapısını kopyalamakla yetkilendirdi.

Verilerin güvenliği prensibini delen usulsüz genelgeye “İki kurum müfettişi” kılıfını uydurarak, amacı açık talimatı yasallaştırma çabasında olduğu net görülüyor.

İnceleme araştırmanın ötesinde “kopyalama” talimatı vermesi de İmamoğlu’nun ne kadar kötü niyetli bir plan yaptığını gösteriyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderdiği yazılı talimatta şu ifade yer aldı:

“Belediyemiz Müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak Belediyemiz çalışanlarından ve/veya dışarıdan belirlenecek üç uzman ile Belediyemiz ve bağlı kuruluşlarının elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmiştir. Gereğini rica ederim.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Teftiş Kurulu Başkanlığı'na gönderdiği yazılı talimat
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderdiği yazılı talimat

 

KİŞİSEL, SİYASAL VE HATTA TİCARİ AMAÇ

Salt mazbata nedeniyle Başkan sayılsa da, seçimin iptali başvurusu YSK’nın gündemindeyken geçici kısa bir dönem içinde icraat olarak inceleme ve araştırma yapılırken ve sonrasında, inceleme ve araştırma sürecinde ve neticesinde kesinlikle gerekmemesine rağmen tüm elektronik veri tabanı ve altyapısını kopyalamanın kişisel, siyasal ve hatta ticari amaç güttüğü anlaşılmaktadır.

İmamoğlu’nun “dışarıdan” veri tabını inceleme-kopyalama hizmeti almayı planladığı kişileri, engelle karşılaşması durumunda kendi danışmanı olarak işe alma yöntemini de seçenekler arasında tuttuğu konuşuluyor.

Bu nedenle, kötü niyetli kullanıma çok açık yetkilendirme yazısı, kopyalama yönünden açıkça kanuna aykırıdır. Görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır.

Etiketler