Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Emperyalizmin 31 Mart haritası

Sabri İşbilen
Emperyalizmin 31 Mart haritası

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu seçimler bir beka seçimine dönüşmüştür” dediği, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Ya beka, ya bela” olarak tanımladığı 31 Mart 2019 Seçimleri konusunda muhalefet sıradanlaştırma politikası izlerken, seçimlerin Türkiye üzerinde hesap yapanlar açısından ne anlam ifade etti ortaya çıktı.

TÜRKİYE’Yİ BÖLÜNMÜŞ GÖSTERDİ!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Guaido’yu destekleyen ülkelerin haritasını yayınladı. Pompeo’nun yayınladığı haritada Türkiye bölünmüş olarak gösterildi. Emperyalistler Irak, Suriye sınırından, Ege ve Akdeniz’den kuşattı, ekonomik saldırılarda şiddetli şekilde devam ediyor. Türkiye üzerindeki kirli planların önündeki en büyük engel ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı.

ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI

Emperyalizmin kirli planlarını hayata geçirmesindeki kilit tarih 31 Mart seçimleri… Emperyalizm bütün umudunu İstanbul veya Ankara’nın el değiştirip, Türkiye’nin erken seçim atmosferine girmesi ve “Erdoğan’sız Türkiye” projesinin işlemesine bağladı. Bu doğrultuda CHP, İP, PKK terör örgütünün siyasi uzantısı HDP, İstanbul, Ankara, İzmir gibi kilit yerler için ittifak kurdu. Yıkım planı CHP’nin çıkardığı adaylara da yansıdı. CHP, kalesi İzmir’de HDP savunucusu Tunç Soyer’i, Kadıköy’de PKK terör örgütüne desteğini açıktan ilan eden Şerdil Dara Odabaşı’nı, Beyoğlu’na da HDP’nin yan sanayisi Alper Taş’ı aday gösterdi.

PLAN NASIL İŞLEYECEK?

Zillet İttifakı’nın 31 Mart ve sonrasında görmek istediği Türkiye manzarasını CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı şöyle açıklamıştı:

“Eğer bu yerel seçimlerin sonucunda AKP, belini doğrultamaz hale geliyorsa, eğer erken seçime doğru götürürsek biz başarılı olmuşuz demektir.”

CHP, İstanbul veya Ankara’yı alırsa Erdoğan’ın meşruluğu sorgulanıp, Türkiye erken seçim atmosferine sokulacak. Zillet İttifakı, ekonomik kriz çıkartmak ve sonucu olarak Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ni ortadan kaldırmak için her yolu deneyecek. Türkiye iç kargaşa ile uğraşırken, Türkiye’yi Ege, Akdeniz ve Suriye sınırlarından kuşatma planları da hayata geçirilecek. 

Plan nasıl işleyecek?

CHP’nin yerel yönetimlere yönelik vaatleri de bölünmenin en büyük destekçisi. CHP 24 Haziran seçimlerine ilişkin yayınladığı seçim beyannamesinde “Kamu yerel birimlerinin idari ve mali özerkliklerini sağlayacağız” vaadiyle bölünme planını onaylamıştı. ABD’nin haritaya yansıttığı bölünmüş Türkiye’yi projesinde en çok yatırım yaptığı taşeronu PKK. ABD, PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’ye Türkiye’ye karşı 20 bin TIR’ın üzerinde destek sağladı, aynı zamanda DEAŞ tiyatrosu ile Türkiye sınırının büyük bölümüne teröristleri yerleştirdi. Aynı ABD ve batılı ortakları Akdeniz’e savaş gemilerini yığdığı gibi Türkiye’ye karşı içinde Mısır, Suudi, BAE gibi ülkelerinde bulunduğu bir ittifakta oluşturdu. Yunanistan Ege’de mil genişletme operasyonu için hazır kıta bekliyor.