Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Engelli çocuklar için ‘aile temelli erken müdahale programı’ hayata geçiyor! Türkiye’de ilk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli çocuklar için Türkiye'nin ilk "Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı” geliştiriliyor.

Engelli çocuklar için ‘aile temelli erken müdahale programı’ hayata geçiyor! Türkiye’de ilk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye’nin ilk “Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı’nın geliştirildiğini açıkladı.

“RİSKLER BİRLİKTE ELE ALINACAK”

Konuya ilişkin bilgiler veren Bakan Selçuk, gelişimi risk altında olan veya hafif, orta, ağır düzeyde engelliliği bulunan çocukların ve ailelerinin desteklenmesi, izleme ve takip mekanizmalarının belirlenmesi için Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı Çalıştayı’nı yaptıklarını belirtti. Bu çalıştayın yol kendileri için yol haritası olacağını belirten Selçuk, “Risk tespitinde aile, çocuk ve toplumsal riskler birlikte ele alınacak. Erken müdahale ile ilgili göstergelerin oluşturulması ilk olarak yapacaklarımız arasında.” dedi.

SİSTEMATİK VE BÜTÜNCÜL MEKANİZMA

Erken müdahaleden sorumlu kurumlar arasında işlevsel bir ortak veri tabanı oluşturmayı da hedeflediklerini söyleyen Selçuk, “Erken müdahaleden sorumlu kurumların bir arada çalıştığı sistematik ve bütüncül bir mekanizma kurulması için çalışmaları başlattık.” ifadesini kullandı.

Bakan Selçuk, ayrıca eğitim boyutunu da ele alıklarını ve bu konuda da çalışmalar yürüttüklerini kaydederek, ilgili bölümlerin lisans ve lisansüstü eğitim müfredatlarına ‘erken müdahale ve aile temelli yaklaşımlara yönelik derslerin’ eklenmesi için YÖK ile görüştüklerini belirtti.

Bakanlık, ASDEP uygulaması kapsamında yapacağı hane ziyaretlerine erken müdahale programlarında etkin rol oynayacak şekilde işlevsellik kazandırılma çalışmalarına da başlayacak. Erken müdahale kapsamında değerlendirilen bebeklerin ailelerini desteklemeye yönelik 2019 yılında hayata geçirilen Gündüz Bakım Evlerinin niteliği de arttırılacak.