Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Gözler YSK’nın gerekçeli kararında

Gözler YSK’nın gerekçeli kararında

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’da seçimin yenilenmesi kararının gerekçesini açıklaması bekleniyor. Kurul, iki hafta önce, 4’e karşı 7 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmiş ve tekrar seçiminin 23 Haziran 2019’da yapılmasına hükmetmişti.

2 GEREKÇEYLE KARAR VERİLMİŞTİ

Kısa kararda, 31 Mart seçiminin iptali 2 gerekçeye dayandırıldı. İlki, 22 sayım döküm cetvelinin boş, 101’inin ise imzasız olması. İkinci gerekçe ise kamu görevlisi olmayan sandık kurulu üyeleri. 225 sandık kurulu başkanının, seçim kanununun 22’nci maddesine aykırı olarak kamu görevlileri arasından seçilmediği belirtildi. 3 bin 500 sandık kurulu üyesinin de kamu görevlisi olmadığı tespit edildi.

BUGÜN TOPLANIYORLAR

Edinilen bilgilere göre YSK gerekçeli karar çalışmalarında sona geldi. Kurul İstanbul kararına dair tartışmaların devam ettiği sürede henüz sonuca ilişkin gerekçeli kararını açıklamadı. Bugün kurulun toplanarak, gerekli tasnif ve imza işlemlerinin akabinde gerekçeli kararı kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

KARAR METNİ 200 SAYFADAN FAZLA!

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin kararın yazımını tamamladığı ve karara muhalif olan üyelerin muhalefet şerhlerini yazmalarının ardından kararın kamuoyu ile paylaşılacağı, kararın 200 sayfanın üzerinde olduğu öğrenildi.

 

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri