Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hamza Dağ’dan Soyer’e “Kıbrıs” tepkisi: “Yalana tevessül…”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, "Sayın Soyer böyle bir konuda yalan söylemeye tevessül ettiyse, ileride İzmir ile ilgili konularda İzmirlilere de yalan söylemeyeceğini bilemeyiz" dedi.

Hamza Dağ’dan Soyer’e “Kıbrıs” tepkisi: “Yalana tevessül…”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Kıbrıs konusuyla ilgili açıklamasını ve sonrasında yaşanan sürece tepki geldi.

“TÜRKİYE’NİN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR”

Kıbrıs konusunun Türkiye’nin dış politikası açısından önemine işaret eden Dağ, “Kıbrıs meselesi, daha önce de ifade ettiğimiz gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti dış politikasının kırmızı çizgisidir. Üstelik Kıbrıs’a yönelik hassasiyet 2002’den değil, Cumhuriyet’in kurulduğu dönemden itibaren Gazi Mustafa Kemal’in de üzerine eğildiği bir meseleye yönelik hassasiyettir” dedi.

ONİKİ ADA BENZETMESİ

Daha önce de bölgede sondaj faaliyetleri gündeme geldiğinde, bölgeye Ege Üniversitesi’nden bir gemi gönderildiğini hatırlatan Daeğ, “O zaman bazı kesimler ‘Sismik gemiyle petrol mu bulacaksınız, doğal gaz mı bulacaksınız?’ diye tabiri caizse dalga geçmişlerdi. Şimdi ise 3 tane gemimizin arama faaliyetlerine katıldığı bir süreci yaşamaktayız. Kıbrıs’a Oniki Ada’ya yaklaşıldığı gibi yaklaşmak mümkün değildir. Dün Oniki Ada’yı bıraktık, bugün Kıbrıs’ı bırakmayı konuşup bir de bıraksak, devamında birilerinin bizden İzmir’i, Şanlıurfa’yı istemeyeceklerini bilemeyiz.”

“BELEDİYENİN İŞİ DEĞİLDİR”

Kıbrıs’ta verilen mücadelenin ülkenin geleceğine ilişkin önemli bir mücadele olduğunu ifade eden Dağ, sözlerini şöyle tamamladı: “Böyle bir açıklama, yetki alanı olmadığı için belediye başkanının işi değildir. Bu açıklamanın yapılmasının ve ortaya çıkmasının ardından gelen tepkiler, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından yalan beyan ile bertaraf edilmeye çalışılmıştır. Yalan da ilgili gazetenin ses kaydını paylaşmasıyla ortaya çıkmıştır. Son olarak, Sayın Soyer böyle bir konuda yalan söylemeye tevessül ettiyse, ilerleyen zamanda İzmir ile ilgili konularda İzmirlilere de yalan söylemeyeceğini bilemeyiz.”

TUNÇ SOYER NE DEMİŞTİ?

Tunç Soyer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yayımlanan Haberci gazetesine verdiği demeçte “Filler tepişiyor, olan Kıbrıslılara oluyor. Kıbrıs’ı Kıbrıslılara bırakırsak en doğrusu bu olacak; ancak hiç bırakmıyoruz. Herkes adanın bir tarafından çekiştiriyor. Ben bunu doğru bulmuyorum. Ben iki halkın barış içinde yaşamalarından birlikte karar üretmesinden yanayım. Filler tepişir, çimenler ezilir. Onlar tepeşiyor olan Kıbrıslılara oluyor.” demişti.