Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hazine arazisinde kuzene ihale!

Sabri İşbilen
Hazine arazisinde kuzene ihale!

Ekrem İmamoğlu, Hazine’ye ait arazilerde de yolsuzluğa imza attı. İmamoğlu, Kavaklı’da 85 bin metrekare arazi üzerinde “Amfi Tiyatro Projesi” başlattı, Hazine arazisinin gasp edildiği projenin ihalesi İmamoğlu’nun kuzeni CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ufuk İnan’a verildi. Proje yarım kaldı, milyonlarca liranın nereye gittiği belirsiz.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun, 30 Mart 2014 seçimlerinde Beylikdüzü halkına vadettiği mega projelerinin başında Kavaklı sahiline yapılacak 2 bin kişilik amfi tiyatro geliyordu. İmamoğlu, projeyi kısa sürede tamamlayacak, Beylikdüzü’nün Kavaklı sahiline eşsiz bir eser kazandıracaktı. Projenin temeli Ağustos 2014’te atıldı. İmamoğlu, temel atma töreninde, “Yıllardır atıl durumda olan Kavaklı sahilini halka açık hale getiriyoruz. Düzenleme ile birçok sosyal faaliyet alanı oluşturacağız. Vatandaşlarımız sahil ile buluşacak. Muhteşem Marmara Denizi’nin seyir alanı olacağı amfi tiyatromuz ile büyük konserler ve birçok sosyal aktiviteler yapacağız” dedi.

Arazi hazine’ye ait!

Ancak öyle olmadı. İmamoğlu, hem halkı aldattı hem belediyeyi zarara uğrattı hem de yakınlarını zengin etti. Ekrem İmamoğlu’nun mega projesinin hayata geçireceği Kavaklı Sahili’ndeki toplamda 85 bin metrekarelik 406 No’lu parsel Beylikdüzü Belediyesi’ne değil Hazine’ye aitti. İmamoğlu, belediye görevlilerinin bu uyarısına aldırış etmediği gibi Hazine arazisinin devri konusunda da bir adım atmadı.

Kuzenleri zengin oldu

İmamoğlu, Kavaklı’daki Amfi Tiyatro Projesi’nin yapım işini şaibeli şekilde CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı kuzeni Ufuk İnan ve diğer kuzeni Volkan Türker İnan’a verdi. İkili amfi tiyatro sayesinde milyonlarca lirayı cebine koydu, projenin olduğu yerde ise bugün tiyatrodan eser yok.

Hesap verecek mi?

Proje yarım kaldı. İmamoğlu’nun kaçak olarak inşa ettirmeye çalıştığı amfi tiyatroya İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından, hem Hazine arazisinin işgali hem de kaçak hafriyat işlemi yüzünden defalarca ceza kesildi. İmamoğlu’nun arazinin Hazine’ye ait olduğunu, hukuki olarak bu projeyi gerçekleştiremeyeceğini bilmesine rağmen 2 kuzenine milyonlarca lira kazandırması CHP adayı hakkında derin soru işaretleri oluşturdu.