Son Dakika

Hep beraber istifa edelim

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, kendisini istifaya davet eden Zillet İttifakı’na hodri meydan dedi. Yıldırım, seçime girecek belediye başkanı, bakan ve milletvekillerini görevinden ayrılmaya davet etti.
Hep beraber istifa edelim

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla parlamento muhabirleri ile bir araya geldi. Yıldırım gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yıldırım, CHP’nin gündemde tuttuğu istifa meselesine son noktayı koydu. Anayasa’nın 94. maddesinin yasama faaliyetleriyle ilgili olduğunun bilgisini paylaşan Yıldırım, Anayasa’ya göre istifasını gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“İSTİFA ETMEME GEREK YOK”

“Biz seçimi konuşuyoruz. Yasama faaliyetleri, aslında Başkanlık Divanının oluşumuyla ilgilidir. Onun son cümlesi, ‘Meclis Başkanı ve vekilleri, mensup olduğu siyasi partinin faaliyetlerine katılamaz’ diye bir hüküm ihtiva ediyor. Konumuz yasama olmadığına, seçim olduğuna göre, acaba bu konuda başka hangi düzenleyici mevzuat var, buna bakmak gerekiyor. Bunlardan biri Siyasi Partiler Kanunu, diğeri Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen kütükleri Hakkında Kanun, diğeri de Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve ihtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun. Bu üç mevzuata gitmek gerekiyor. Mahalli İdareler Seçimi Kanunu’na gittiğimiz zaman, orada istifa etmemesi gerekenler anlatılıyor. ‘Milletvekilleri, Meclis üyeleri... istifa etmelerine gerek yok’ diyor. Burada Meclis Başkanı geçmiyor ama milletvekili geçiyor. Meclis Başkanı olmak için milletvekili olmak gerekiyor. Dolaylı olarak Meclis Başkanı’nı da istifa etmeyecekler arasında sayıyor.”

“BENİM BÜTÇEM YOK”

Seçim meydanında belediye başkanının Meclis başkanından daha avantajlı olduğunu, kendisinin elinde bütçe olmazken, belediye başkanının seçim kampanyası yüklü miktarda kaynak ayırabildiğini ifade eden Binali Yıldırım, “Belediye başkanı kendi makamında oturuyor ve o makam için yarışıyor. Bir başkası da dışarıdan gelip o makamı kazanmak için yarışıyor. Meclis Başkanı’nın elinde hiçbir imkan yok, bütçesi yok, seçimde harcayacağı tek kuruşu yok. İcracı bir makam değil, itibari bir makamdır, onun dışında hiçbiri şeyi yok ama bir belediye başkanı her şeyi yapar, her türlü imkanı elinin altında mevcuttur” dedi ve şöyle devam etti:

HERKES AYRILSIN

“Benim bir teklifim var; madem öyle bütün seçime girecekler, bulundukları görevleri bıraksınlar. Meclis bu düzenlemeyi yapsın, o zaman bu tartışmalar da sona ersin. Buyursun herkes istifa etsin, biz de edelim. Bir çağrı yapıyorum. milletvekilleri de ayrılsın, belediye başkanları da ayrılsın, bakanlar da ayrılsın. Kim varsa yeni bir seçime giren, madem eşitsizlikten bahsediyoruz, herkes ayrılsın. Niye bir noktaya yoğunlaşıyoruz.”

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.