Son Dakika

Her geçen gün daha iyiye gidiyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomik saldırıları atlattıklarını açıkladı. Her geçen gün daha iyiye gidileceğini belirten Albayrak, CHP’ye ve muhalefettekilere yüklendi. Bakan Albayrak, “Beka dertleri yok ki” dedi.
Her geçen gün daha iyiye gidiyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyon rakamlarının hedeflenen seviyenin çok daha altında gerçekleşeceğini söyledi. Albayrak, geriletmeyi başardıkları enflasyon için konuşmasında, “Dolayısıyla faizler çok hızlı bir şekilde düşecek” ifadesini kullandı. Albayrak ayrıca, KOBİ’ler için de müjde açıklayarak, “Toplamda 318 firma konkordato düzeyinden çıktı. Böylece 5,4 milyar TL’lik krediyi konkordato ilanlarından düştük. Nisan itibarıyla toplam 10 milyar TL’lik de bir paket konkordatodan çıkmış olacak” dedi. Albayrak, “Yıllık cari işlemler açığı 2018’in sonunda, 27,6 milyar TL seviyesinde geriledi” diyerek enflasyon ile topyekûn mücadele başarısına işaret etti.

BEKA DERTLERİ YOK Kİ

Türkiye’nin dış baskılar ile hedef alındığı günleri yaşadıklarını anlatan Berat Albayrak, “Ama hiçbir zaman endişe etmedik, korkmadık. Ekonomimizin eksikliklerini tespit ederek güçlü altyapı kurgulamamız gerekiyordu; bunu da gerçekleştirdik” diye konuştu. Albayrak, CHP’nin başını çektiği muhalefetteki partileri suçlayarak, ‘beka’ derdi olmayanların güven ortamını bozmaya çalıştığını hatırlattı. Albayrak, bundan sonra her geçen ay içinde yeni olumlu gelişmelerin yaşanacağına vurgu yaparak, “Bankacılık sektöründe sadece Şubat’ta, Ocak ayına göre, ‘43,5 milyar TL’lik kredi büyümesi gerçekleşti. Bu rakam ‘dengelenme’ sürecinin ne kadar güçlü devam ettiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Berat Albayrak son olarak, KOBİ’lere desteği daha da büyüterek sürdüreceklerini anlatarak, “Bankalarımızın da aldığı karar sonrası ciro ve faaliyet alanına göre; 1,5 milyon TL azami limiti 5 milyon TL’ye kadar çıkarıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.