Son Dakika

İbrahim Kalın: İmam hatip nesli bir onur mücadelesidir

28 Şubat sürecinde darbeci zihniyetin kıyımına uğrayan İmam hatiplilere Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan anlamlı bir övgü geldi. Kalın “İmam hatip nesli; bir eğitim, özgürlük, onur ve demokrasi mücadelesidir” ifadelerini kullandı.
İbrahim Kalın: İmam hatip nesli bir onur mücadelesidir

Darbe sürecinde milli ve manevi değerler ayaklar altına alınırken kapatılan ve horlanan dindar nesile sahip çıkan ÖNDER imam hatipliler Derneği bu yıl Kültür Sanat Ödülleri Törenini düzenledi. Devlet Erkan’ını temsil eden önemli isimlerin katıldığı törene Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın sözleri damgasını vurdu. İmam hatip neslinde övgüyle bahseden Kalın, “İmam hatip nesli; bir eğitim, özgürlük, onur ve demokrasi mücadelesidir. Bu mücadeleye katkı veren bütün büyüklerimiz, çok zor zamanlarda bu ülkenin genç evlatlarına yeni eğitim imkanları sunmak için büyük fedakarlıklar yaptı ve bedeller ödedi. Bugün on binler, yüz binler, hatta milyonlar halinde imam hatipliler nesli, ülkemizin kalkınmasına, büyümesine, dünyanın barışına, huzuruna katkı sunan bir nesil haline gelmiş bulunuyor.” dedi.

“HAKİKATİN EVRENSEL KAYNAĞINA DÖNMELİYİZ”

ÖNDER tarafından “Yılın Fikriyat Ödülü”ne layık görülen Kalın, bu ödülün önemli olduğunu dile getirerek her şeyin araçsallaştığı ve yüzeyselleştiği bir çağda; derin düşünceye, fikriyata, tefekküre her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu aktardı. Kalın, şöyle devam etti:

“Kısa vadeli düşüncelerle, hesaplarla, yol alamayacağımızı, kadim medeniyetimiz bize gösteriyor. Çok uzun, yüzler, binlerce yıllık dönemler halinde yapılan analizler ancak bize tarihin akışını, hakikatini gösterebilir. Bizim de bu zaman ve mekân anlayışını, derinliğini bugün yeniden keşfetmemiz gerekiyor. Anlık üretip, anlık tükettiğimiz bir çağda, bizim geçici anların ötesinde, hakikatin evrensel kaynağına yeniden dönmemiz ve oraya yeniden tutunmamız gerekiyor ki, bu dünya hayatındaki kısa yolculuğumuzu layıkıyla, onurumuzla, imanımızla amelimizle tamamlayıp darü-l bekaya heybemiz dolu olarak gidebilelim.”

TOPLUMDA FARKINDALIĞA İHTİYAÇ VAR

ÖNDER Başkanı Halit Bekiroğlu ise bir sivil toplum kuruluşu olarak; kültür sanat alanındaki eksikliği ifade etmenin ötesine geçip bu alanda farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Toplumun gelişmesinin yalnız başına maddiyatla olamayacağını vurgulayan Bekiroğlu, “Medeniyetler; maddi refahın ötesine geçip, kendi değerlerinden neşet eden estetik anlayışlarını eşyaya yansıtıp adeta ona ruh verenler sayesinde kurulur; Şehirler böyle imar edilir, insan böyle inşa edilir. Kültür sanat alanında maddi desteğin bir lütuf değil, elzem ve hayati bir araç olduğunu ve daha ötesine geçip ülkemizin en temel stratejik hedeflerinden biri olması gerektiğini bu vesileyle bir kez daha sizlerle ve kamuoyuyla paylaşmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

İNSALIK BÜYÜK KRİZ YAŞIYOR

Bekiroğlu ayrıca “Tam da bütün insanlık büyük bir kriz yaşıyorken, İslam dünyası ve ülkemizde zor ve zahmetli dönemler, buhranlar söz konusuyken, tüm günübirlik gündemlere ve güncel tartışmalara rağmen, kültüre, sanata, bilime, estetiğe önem vermeyi ve hatta esas meselelerimizden görmeyi önemsiyoruz” sözleriyle bu alanda atılması gereken adımların önemine vurgu yaptı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.