Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İçişleri Bakanı Soylu: 329 bin Suriyeli geri döndü

İçişleri Bakanı Soylu: 329 bin Suriyeli geri döndü

Bayrampaşa’da bir otelde muhtarlar ile bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sınırlarda ve şehir merkezlerinde kaçak göçmenlere karşı mücadelenin güçlendirildiğini söyledi.

“Huzuru tesis ettikçe sayı artacaktır”

Soylu, insan kaçakçılığıyla ilgili alınan önlemlerin sonuçlarını şöyle değerlendirdi:  “Bu yıl Türkiye’ye 41 bin 192 Afgan göçmen kaçak olarak gelmiş, geçen yıl 100 bin 500 civarındaydı. Bu yıl ilk beş ayda 41 bin 192 Afgan göçmen kaçak olarak gelmiş ve bunların 20 bin 558’i geri gönderilmiştir. Bu büyük bir rakamdır. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir geri gönderme söz konusu değildir. Aynı zamanda Suriyeli kardeşlerimizin de kendi gönüllü geri dönüşleri çerçevesinde huzura kavuşturulan, Fırat Kalkanı ve Zeytindalı Harekatı bölgesine, Afrin bölgesine 329 bin kişi de geri dönmüştür. Orada huzuru tesis ettikçe, orada huzuru temin ettikçe bu sayının da artacağını ifade etmek istiyoruz.”

“Bayram palitikası başarılı oldu” 

Soylu bayram tatilinde Suriye’ye açtıkları sınır kapıları sayesinde geri dönüşün hızlandığını ifade ederek, “İşte bunlar madem bayrama gidiyorlar. Niye orada kalmıyorlar. Bakın bu tezviratı sürekli olarak yapıyorlar. Bu bayram aralığını hükümetin bir kararı olarak ve İçişleri Bakanlığının da bu konuda hükümetin kararını uyguladığı bir politika olarak devam ettiriyoruz. Neden? O bölgelerdeki, huzur olan bölgeler varsa oraya mümkün olduğunca gidebilsinler. Ve oradaki huzuru görebilsinler diye. Eskiden bayramda belirli günler açılırdı. Şimdi ise onların oraya dönmesine yönelik çok geniş bir tarih aralığı verdik. Bu da bir politika. Gitsinler, görsünler, kalmak isterlerse kalsınlar diye. Ve bu politika da başarılı oldu.” diye konuştu.

“İstanbul’da kaçak göçmen buludurmayacağız”

Bakan Süleyman Soylu, İstanbul’da da kaçak göçmenlere karşı önlemler alındığını aktardı. Kentte 2018’de yakalanan ve deport edilen kaçak göçmen sayısının 4 bin 500 olduğunu dile getiren Soylu, “Bu yılın henüz ilk 5 ayında 10 bin rakamını geçtik. Bu politikamızı da İstanbul’da değiştirdik. Size ve İstanbullu hemşehrilerime şunu söylemek istiyorum, İstanbul içerisinde düzensiz göçmen ve kaçak göçmen bulundurmayacağımızı söylemek isterim.” dedi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri