Son Dakika

İmamoğlu’ndan “toplum mühendisliği”

CHP'nin Yerel Seçimler'de İstanbul'da yarıştığı adayı Ekrem İmamoğlu, oy sayımı bitmeden kendisini Büyükşehir Belediye Başkanı gibi gösterdi. İmamoğlu, Anıtkabir'e giderek de kazanmış tavrı takınmıştı.
İmamoğlu’ndan “toplum mühendisliği”

CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart Seçimleri’nden sonra henüz İstanbul’daki sonuçlar belli olmasa da kendisini ‘başkan’ ilan etti. 

Beylikdüzü’ndeki devir teslim töreninde konuşan İmamoğlu, “Saraçhane’de görüşmek üzere” diyerek veda etti. Daha önce kütüphane yapmayı vaat ettiği Büyükşehir Belediyesi’ne randevu veren İmamoğlu, “Kimsenin kuşkusu olmasın, başkan biz olacağız” diyerek erken konuştu. 

Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı’nın kazandığı seçimlere atıf yaparak, “Yine değişim yapılacak, milletimizin kararıyla 16 milyon insanımıza hizmet edeceğiz” ifadeleriyle ‘kazanmış’ gibi algı yürüttü.

TAKTİK, STRATEJİ…

Görev devri yapılacağını ‘Allah’ın izniyle, milletin kararıyla’ diyerek tarif eden CHP’nin İstanbul’un için gösterdiği başkan adayı Ekrem İmamoğlu, “Bir şeyler hatırlatmak istiyorum. Bakın; 1994 yılında Cumhurbaşkanı, yakaladığı oy oranı ile çekişmeli geçen yarış sonunda ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ seçildiği dönemde SHP, Doğru Yol Hükümeti ve karar verici mekanizmalar tereddütsüz belediye başkanlığını kendisine devretti mi? Bitti. İkincisi; 2002 yılında yine sizin başkanlığınızda Türkiye’de seçimi aldınız, yine aynı dönemin idaresi herhangi bir şey dedi mi? Artık siz de karar verin, biz de işimize bakalım” diyerek toplum algılarını yönetmeye kalktı. 

Çünkü söz konusu dönemde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Muhtar bile olamaz” manşetleri ile engellemeye kalkmıştılar. ‘Şiir okudu’ suçlamasıyla, Pınarhisar Cezaevi’ne göndererek durdurmak istemiştiler. Siyasi hayatının her döneminde vesayet odakları, darbeciler, cuntacılar, küresel merkezler ve sermaye ağaları üzerinden Erdoğan'ın önü alınmak istenmişti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.