Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İsmail Küçükkaya açıkladı: İçerik bugün belli oluyor

İsmail Küçükkaya açıkladı: İçerik bugün belli oluyor

23 Haziran İstanbul Seçimleri öncesi Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu arasında pazar günü düzenlenecek ortak canlı yayın programın moderatörlüğünü İsmail Küçükkaya’nın yapacağı açıklanmıştı.
Küçükkaya konuyla ilgili bugün Kafa Radyo’da açıklamalarda bulunurken, hem teklif sürecine hem de programın içeriğine ilişkin detayları paylaştı.

Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu ortak canlı yayınını yönetecek olan İsmail Küçükkaya

“Adayların ve parti liderlerinin onayı alındı”

Kendisine teklifin parti kurmaylarından geldiğini belirten Küçükkaya, “Teklif geldiğinde ben ‘Mutabakata varırsanız, kabul ederim ve bu görevi layıkıyla yaparım’ dedim. ‘İki aday anlaşsın iki partinin kurmayları anlaşsın, benim üzerimde de mutabakata varılırsa seve seve kabul ederim’ dedim. Bu görüşme, Uğur Dündar çekildikten hemen sonraki gece oldu. Sabaha kadar konuşmuşlar, önce Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın onayı alınmış. Sonra Engin Altay ile Mahir Ünal bir araya gelerek uzlaşmış ve bir çerçeve çizmişler. Daha sonra her ikisi de partilerinin liderlerine sorup onlardan onay almışlar. Bence son derece ciddi bir müzakere süreci işlemiş. Sonra bana ortak açıklama ile teklif geldi. Ben de ‘Bu bir görevdir’ diyerek, demokrasimize katkı vermek adına, böyle bu görevi, böyle bir sorumluluğu üstlendim” ifadelerini kullandı.

“Eleştirilere başımız açık”

İsminin ortaya atılmasından sonra ortaya atılan spekülasyonlara değinen Küçükkaya “Bu, bir görevdir. Biz, bir görevi birilerini memnun etmek için üstlenmeyiz. Bazen bu görev, ağır bir sorumluluktur, bazen bedel de ödersiniz ama bu ülkenizin hayrına bir görevse, mesleğinizin geleceği için önemliyse, siz bunu yapabilecek nitelikte ve yetenekte iseniz ve bu birikimi kendinizde görüyorsanız, o zaman eleştirileri göğüslersiniz. Eleştirilere başımız açık. Sevenimiz de var sevmeyenimizi de” dedi.

“Çalışmalar bugün biter”

Programın içeriğine dair ipuçları da veren İsmail Küçükkaya “Her adayın ve her iki partinin talepleri oldu. Ben de ‘Önce siz, programın çerçevesini çizin, mutabakata varın; ben sorularımı kendim soracağım. Fakat sizin çizdiğiniz çerçeveye ve formata bağlı kalacağım.” dedim. Tabii şu an birtakım çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar bugün biter, ben de bu akşam itibariyle sorularımı çalışmaya başlarım” şeklinde konuştu.

“Yayının reklam geliri olmayacak”

Öte yandan canlı yayında LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Üstün Özer’in “Yayının reklam gelirleri LÖSEV’e bağışlansın” yönündeki talebi de İsmail Küçükkaya’ya iletildi.
Küçükkaya, LÖSEV’in çok destekledikleri bir kurum olmasına rağmen bunun mümkün olmadığını belirterek şunları söyledi: “Bu yayında bir reklam geliri olmayacak. Bu, bağımsız bir platformda yayınlanacak ve her kanala açık olacak. Dolayısıyla herhangi bir kanalın kendine ait bir programı olmayacağı için programın herhangi bir bütçesi de olmayacak. Bu pazar akşamı biz bu yayını uyduya göndereceğiz, uydu üzerinden frekanslarını da vereceğiz. İnternet siteleri ve radyolar da dahil olmak üzere isteyen her medya kuruluşu yayınlayabilecek.”