Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İstanbul’da süreç devam ediyor

İstanbul’da süreç devam ediyor

31 Mart’ta binlerce oyun çalındığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ilişkin itiraz süreci devam ediyor. Geçersiz oyların diğer oylarla aynı torbaya konulduğu Ataşehir, Kartal, Çatalca, Silivri ve Maltepe’de ise tüm oylar sayılacak. 11 ilçede biten süreç 28 ilçe devam edecek. Bu ilçelerden Ataşehir, Kartal, Çatalca, Silivri ve Maltepe’de sadece geçersiz oylar değil, geçerli oylar da dahil sandıklarda kullanılmış büyükşehir oylarının tamamı sayılacak.

SAYIM BİR KAÇ GÜN SÜREBİLİR

Sayımı biten ilçelerden Bayrampaşa’da AK Parti’ye 85, CHP’ye 28 oy yazıldı. AK Parti Başakşehir’de 95 oy kazanırken CHP’ye de 34 oy yazıldı. En büyük sayı Ümraniye’de kaydedildi. AK Parti burada 384 oy kazandı. AK Parti’ye Fatih’te 257, Beykoz’da 152, Şile’de 30, Sarıyer’de 119, Büyükçekmece’de 69 oy daha geldi. Bazı ilçelerdeki sayımların birkaç gün sürebileceği belirtiliyor.

MALTEPE TÜMDEN

Maltepe’deki tüm oyların sayımı ise yine CHP’ye takıldı. İstanbul İl Seçim Kurulu CHP’nin başvurusu üzerine Maltepe’deki sayım kararını kaldırdı. Kurul sadece geçersiz oyların sayılması gerektiğine hükmetti. Ancak itiraz üzerine YSK, Maltepe ilçesindeki tüm oyların sayılması kararı verdi. Burada kullanılan tüm oylar sayılacak. Süreci takip eden AK Parti, 31 bin sayım döküm cetvelini inceliyor. AK Parti, tespit ettiği yanlış-hilelerin giderilmesi içinde başvurularına devam edeceğini açıkladı.