Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

İyi Parti’de kongre tsunamisi

İyi Parti’de büyük kongre sırasında yaşanan liste tartışmaları, milletvekili istifalarına uzandı. Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın Antalya’da iki ilçe başkanlığına yapılan atamalara tepki göstererek istifa etmesinin ardından dün de Balıkesir Milletvekili İsmail Ok “Soros vakıflarında görev yapanlar Başkanlık Divanı’nda en hassas görevlere getirildi” açıklamasında bulunarak istifa etti.

Seda Şimşek
İyi Parti’de kongre tsunamisi

Diriliş Postası Ankara Temsilcisi Seda Şimşek/Ankara

İyi Parti’de büyük kongre sırasında yaşanan liste tartışmaları, milletvekili istifalarına uzandı. Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın Antalya’da iki ilçe başkanlığına yapılan atamalara tepki göstermesinin ardından dün de Balıkesir Milletvekili İsmail Ok “Soros vakıflarında görev yapanlar Başkanlık Divanında en hassas görevlere getirildi” açıklamasında bulunarak istifa etti. Partide, 20’ye yakın milletvekilinin istifasının cebinde olduğu konuşulurken, istifa edecek isimler arasında eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın da yer aldığı ileri sürülüyor.

İyi Parti’de geçen hafta Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın istifa etmesinin ardından dün de Balıkesir Milletvekili İsmail Ok istifa etti. Çokal, İyi Parti’nin Antalya teşkilatında iki ilçe başkanlığına yapan atamalara tepki göstererek istifa etmişti. Balıkesir Milletvekili İsmail Ok da dün partideki görevlerinden istifa ettiği açıkladı. Ok, CHP – İyi Parti ittifakının adayı olarak girdiği Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde ikinci sırada yer almıştı. Ok, dün istifasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, İyi Parti’nin, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucu değerlerini benimseyen, bütün vatandaşları hiçbir ayrım yapmadan kucaklayan milli bir parti olarak kurulduğunu, ancak iddialarının çok kısa bir zamanda yerle bir olduğunu, hayallerinin yıkıldığını belirtti. Ok, açıklamasında, “Soros vakıflarında görev yapanlar Başkanlık Divanında en hassas görevlere getirilmiş, Genel Başkan Meral Akşener durumu bilmesine rağmen bu kişilerin en hassas birimlerde görevlendirilmesinde bir sakınca görmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Ok, özellikle İyi Parti’nin kongresinden sonra, partisinin TBMM Grup Toplantıları’na katılmıyor, seçim bölgesi Balıkesir dahil olmak üzere partisi adına bir siyasi faaliyette bulunmuyordu.

MİLLETVEKİLİ İSTİFALARININ DEVAM EDECEĞİ İDDİASI

Ok gibi, İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un da partinin salı günü yapılan grup toplantılarına katılmadığı, onun da önümüzdeki günlerde partiden istifa edebileceği belirtiliyor. Ancak Ankara kulislerinde istifaların bu isimlerle kalmayacağı, 20’ye yakın milletvekilinin istifasının cebinde olduğu iddia ediliyor. Milletvekillerinin yanı sıra İyi Parti’nin vizyon isimlerinden bazılarının da partiden ayrılabileceği, bu isimler arasında eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yıllmaz’ın da yer aldığı ileri sürülüyor. Yılmaz’ın yakın çevresine “Siyaseti bıraktım” dediği öğrenildi.

ÇARŞAF/ANAHTAR LİSTE KAVGASI

Son haftalarda yaşanan milletvekili istifaları, partide neler olduğu ve istifaların neden kaynaklandığı sorusunu akıllara getirdi. İyi Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, partide özellikle Büyük Kongre sonrasında ortaya çıkan rahatsızlık derinleşerek sürüyor. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kongrede çarşaf liste ile yönetim kadrolarının şekillendireceğine ilişkin açıklamasına rağmen, kongrede anahtar liste çıkarıldığı ve Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın bu listede etkili olduğu ileri sürülüyor. Bir yandan milletvekillerinin Aydın’ın parti yönetimindeki etkinliğine tepki gösterdikleri ifade edilirken, diğer yandan Aydın’ın MHP’ye geri döneceği de kulislere yansıyan bir başka iddia.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşenir’in parti içindeki tartışmalara ve istifalara henüz müdahale etmediği, Akşenir’in müdahale etmemesi halinde İyi Parti’nin milletvekili sayısının TBMM’de grup kurmak için gerekli olan 20 milletvekilinin altına düşebileceği dahi kulislerde dillendiriliyor.

Diriliş Postası Ankara Temsilcisi Seda Şimşek/Ankara