Son Dakika

Macron’a tepki Canan’a tebrik

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un 24 Nisan’ı Ermeni Soykırımı olarak anma kararına tepki gösteren CHP lideri Kılıçdaroğlu, olmayan soykırımı tanıyan ve devleti suçlayan Canan Kaftancıoğlu’na ise bu konuda sessiz.
Macron’a tepki Canan’a tebrik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinde kaybettiği gücünü bir nebze de olsa geri kazanmak için Ermeni kartına sarıldı. Macron, Fransa anayasası ve Birleşmiş Milletler’in kurallarına aykırı olarak tarihi bir konuyla ilgili siyasi bir karar aldı. Macron, 24 Nisan’ı olmayan Ermeni soykırımını anma günü olarak ilan etti. Türkiye dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm kademelerden Fransa’ya yönelik tepkisini diplomatik olarak dile getirirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da  Macron’a tepki gösteren isimler arasında yer aldı. Macron’un kararının kabul edilemez olduğunu vurgulayan CHP lideri, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunların ikili diyalogla çözülebileceğini, Fransa gibi üçüncü ülkelerin haddini aşan müdahaleleriyle sonuç alınamayacağını söyledi.

SESİNİ BİLE ÇIKARMADI

Aynı Kemal Kılıçdaroğlu, Macron’un skandal kararına gösterdiği tepkinin bir benzerini CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na gösteremedi. Kaftancıoğlu da olmayan Ermeni soykırımını savunanlardan biri. Kaftancıoğlu’nun daha önce 24 Nisan 2012 tarihli gönderisinde "Tarihte Bugün: Ermeni Soykırımı başladı. Katledilen Ermeni vatandaşlarımızı anıyoruz, 19:15'te Taksim'de" şeklindeki twiti ortaya çıkmıştı. Kaftancıoğlu, söz konusu ifadelerle soykırımı tanıdığı gibi Türkiye’ye katil yaftası da vurmaktan geri durmamıştı. Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu’nun Ermeni lobisinin sözcülüğünü üstlendiği demeçlerine tamamen sessiz kalırken, geçtiğimiz hafta FaceTime üzerinden Canan Kaftancıoğlu’nu tebrik etmişti. Ayrıca Kılıçdaroğlu,  19 Ocak 2015 günü Hrant Dink'in anılmasına ve 1915'in 100. yılında "soykırımla yüzleşilmesine" yönelik yapılan yürüyüşe katılan CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu,Şafak Pavey ve Umut Oran hakkındaki tepkilere aldırış etmemişti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.