Son Dakika

Maltepe’yi de “belediyeden” bitirmişler

Maltepe’deki organize usulsüzlükte de Büyükçekmece’de benzeri bir senaryo yaşandı. CHP’li Maltepe Belediyesi çalışanı Serkan Aslan, seçimi etkilemek için dışarından sandık görevlisi ataması yaptı. 117 akraba sandıkta görevlendirildi, 573 sandık başkanı ilçe dışından getirildi.
Maltepe’yi de “belediyeden” bitirmişler

İstanbul’daki organize sandık usulsüzlüğünde, tavuk kümesleri, hayvan barınakları, boş TIR garajları, market depoları dahil olmak üzere pek çok yere 20 binden fazla sahte seçmen işleminin yapıldığı Büyükçekmece ile beraber en çok tartışılan ilçe Maltepe oldu. CHP’nin sürekli sayımı geciktirdi ilçedeki usulsüzlük bulguları yenilir yutulur cinsten değil. Maltepe mülki idare amiri 298 Sayılı Seçim Kanunu’n 23 ve 24 maddeleri uyarınca 31 Mart Mahalli İdarelerde Seçimleri’nde sandıklarda başkan ve üye olarak görev yapabilecek memurlardan 3 bin 100 kişilik listeyi Maltepe İlçe Seçim Kurulu’na teslim etti.

962 KİŞİ DIŞARIDAN

İlçe Seçim Kurulu’nun mülki idarenin teslim ettiği listeden 2 bin 196 kişiyi belirlemesi gerekiyordu, ancak İlçe Seçim Kurulu bu listeden yalnızca bin 546 kişiyi seçti. 328 memurun görevi kabul etmediği gerekçesiyle yerlerine dışarıdan başkaları atandı. Ancak söz konusu memurların sandık başında görev almak istemediklerine dair tek bir resmi belge bulunmaması dikkatlerden kaçmadı. İlçe Seçim Kurulu, mülki idare tarafından teslim edilen listenin dışından tamı tamına 962 kişiye sandıkları emanet etti. AK Parti, yürüttüğü dikkatili çalışma sayesinde yasa dışı olarak sandıklarda görevlendirilen 962 kişinin ilginç bağlantıları deşifre edildi.

CHP ÜYESİ SANDIK BAŞKANI

AK Parti, Maltepe’de memur olmayan 573 kişinin sandık başkanı olduğunu tespit etti. Bununla beraber 389 sandık üyesinin de dışarından atandığı belirlendi. Atanan sandık görevlileri arasında CHP’li Maltepe Belediyesi’nde hâlâ fiilen çalışan, emekli olan, CHP’ye üyeliğinde bulunan kişiler bulunduğunu ortaya çıktı. Sandıkların başına geçirilen isimler arasındaki akrabalık ilişkileri de organize sandık usulsüzlüğünü güçlendirecek önemli delilerden. Yapılan araştırma kapsamında sandıkta görev yapan 117 kişinin akraba olduğu saptandı. Maltepe’deki bin 273 nolu sandığa oğul, bin 274 nolu sandığa annesi, bin 275 No’lu sandığa babası yazıldı.

BELEDİYEDEN GÖREVLENDİRİLDİ

Maltepe’de hem ilçe belediyesi hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine leke bulaştıran skandalın arkasından CHP’li Maltepe Belediye’si çıktı. Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından Seçim Kurulu’nda çalışmak üzere görevlendirilen belediye personeli Serkan Aslan, sandık görevlisi atama organizasyonunu gerçekleştirdi. Aslan, Maltepe’de Ali Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde ise Ekrem İmamoğlu için usulsüzlüğe imza atabilecek isimleri tek tek tespit edip, liste oluşturdu. Aslan, Maltepe İlçe Seçim Kurulu Başkanının görevini vekaleten yürütmesinden de yararlanarak, ilçeye Hakkari’den bile sandık görevlisi getirdi. Aslan’ın, sandıklarla yerleştirdiği isimlerle irtibatını nasıl sağladığı, yolsuzluklarla gündemde olan Ali Kılıç’ın bu üsülsüzlüğe nasıl destek olduğu yargı tarafından araştırılıyor. AK Parti Maltepe İlçe Başkanlığı, usulsüzlüğünün tepesindeki isim olan Serkan Aslan hakkında suç duyurusunda bulundu. Aslan’ın 24 Haziran ve 16 Nisan seçimlerini etkilemek için de aynı tip girişimleri yaptığı belirtildi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.