Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Bakan Soylu: Meriç sınırına bin özel harekatçı intikal etti

İçişleri Bakanı, Edirne'de sınır bölgesinde yaptığı açıklamada Avrupa'nın göçmenlere kapılarını kapatmasına tepki göstererek "Bu süreç göstermiştir ki Avrupa'nın kendi çıkarları insanlıktan önemliymiş" dedi. Soylu Meriç sınırına bin özel harekat polisinin intikal ettirildiğini söyledi.

Bakan Soylu: Meriç sınırına bin özel harekatçı intikal etti

Edirne’de sınır bölgesinde havadan incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sonrasında bölgede açıklamalarda bulunurken son duruma ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

“GELEN GELİR, GEÇEN GEÇER”

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi biz artık buradan Yunanistan’a ve Avrupa’ya geçecek göçmenlerle ilgili bir engelleme ortaya koymuyoruz. Gelen gelir geçen geçer.

“OCAK VE ŞUBATTA 140 BİN GÖÇMEN YAKALANDI”

Türkiye yaklaşık 9 yıldır dünyanın sessiz kaldığı insani trajediye sahip çıktı. 18 Mart mutabakatı yapıldı. Biz buna sahip çıktık yerine getirdik. Günde 9 bin 700 kişinin Avrupa’ya geçtiği bir dönemden bugüne geliyoruz. Ocak ve şubat ayında 140 bin göçmen yakalandı. Çoğunu ikna ederek ülkelerine geri gönderdik. Hiçbir ülke bu yükü kaldıramaz. Avrupa bugüne kadar insani imtihanı geçememiştir. Bu süreç göstermiştir ki Avrupa’nın kendi çıkarları insanlıktan önemliymiş.

FRONTEX’E TEPKİ

(Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı) Frontex’i şikayet ediyorum. Frontex maalesef bir kolluk kuvveti gibi çalışmaktadır. 164 insanı yaraladılar. Maalesef 3 kişi hayatını kaybetti. 4 bin 900’ünü Türkiye’ye yeniden itmeye çalıştılar. Yunan makamları yalan üzerine yalan konuşmaktadırlar.

TÜRKİYE’DEN KRİTİK HAMLE

TSK ile de konuştuk bin özel harekat polisini Meriç’in tüm sınır sistemine getiriyoruz, tam donanımlı, geri itmeleri engellemek amacıyla. Toplam 139 bin 70 sadece Edirne’den geçen.”

PROVOKATİF SORUYA SOYLU’DAN SERT TEPKİ

Öte yandan Soylu’nın açıklamalarının ardından Tele1 muhabiri ile Bakan Soylu arasında polemik yaşandı. Muhabirin, sınırı geçen göçmen sayısına ilişkin Türkiye’nin açıkladığı rakamların doğru olmadığına yönelik yorum içeren sorusuna tepki gösteren Soylu “Kaç muhabiriniz var sizin. Bizim sınırda kaç karakolumuz var? Vilayet burada teyit edemiyor mu ? Siz kimin tarafındasınız? Hiç Türkiye’nin tarafında olduğunuz görünmüyor. Şu anda sizin yaptığınız Yunan ve Avrupa medyasının yalan ve çarpıtmasını burada ifade etmek. O zaman İçişleri Bakanı yalan söylüyor öyle mi?. Sana karakol karakol da söyleyeceğim, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşısın ama hizmetin başka bir yere, devletine itimat et” diye tepki gösterdi.