Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ateşkesin kalıcı olması için çaba sarf ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İtalya Başbakanı Conte arasındaki görüşme sona erdi. İki lider, düzenlediği ortak basın toplantısında Libya'da bir an önce ateşkesin sürekli hale getirilmesine yönelik mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ateşkesin kalıcı olması için çaba sarf ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. İkilinin başta Libya’daki ateşkes anlaşması ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler olmak üzere gündemdeki birçok konuya ilişkin fikir alışverişinde bulundu. Toplantının ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi:

ERDOĞAN: İTALYA’NIN ÇABALARINI ÖNEMSİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Suriye konusu ve ikili ilişkilerimiz konularını değerlendirme fırsatımız oldu. Berlin sürecini yapıcı şekilde destekledik desteklemeye devam ediyoruz. Bu hafta sonu Berlin’de yapılacak zirve ile ilgili olarak bizler de katılma kararlılığımız var.

Sayın Putin ile bir ortak açıklama yaptık ve ateşkes başladı. Heyetimiz bugün Moskova’da görüşmelerine devam ediyor. Yakın zamanda bir ateşkes anlaşmasının imzalanmasını temenni ediyorum. İtalya’nın çabalarını önemli görüyoruz.”

İDLİB KONUSUNDA DESTEK ÇAĞRISI

İdlib’de sağlanan ateşkesin sürekli kılınmasının önemine dikkat çektim, bu minvalde İdlib’in gerginliği azaltma bölgesi statüsüne İtalya’nın da desteğini beklediğimi belirttim.

Başbakan Konte’ye AB konusundaki beklentilerimi ayrıntılı şekilde izah ettim. Önümüzdeki dönemde beklentilerimiz nelerdir, tüm bu temasların ilişkilerimize aynı şekilde yansıması temennisini ilettik.

Daha önce belirlemiş olduğumuz 30 milyar dolar hedefine kararlı bir şekilde yürümeliyiz, ben Sayın Conte’de de bu iradeyi gördüm, dolayısıyla birlikte kararlı olarak bu hedefe kilitlenmemiz gerekiyor. Bu ziyaretin İtalya ile olan köklü ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracağına inanıyorum.

EURO 2020 TEMENNİSİ

Gerek siyasi, gerek asker, hele hele turizm noktasında beraber neler yapabiliriz? Bunların üzerinde durduk. Tabii, hükümetler arası zirve toplantısıyla bu süreç hızlanacaktır. Malum 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın açılış maçı Roma’da tevaffuken milli takımlarımız arasında oynanacaktır bu vesileyle sportmence bir müsabaka olması dileğiyle her iki takıma da başarılar diliyorum. Maçı da beraber izleyeceğiz, herhalde güzel bir misafirperverlik yaparlar bize.

CONTE:  İTALYA SİYASİ SÜRECİN DESTEKÇİSİDİR

Conte’nin açıklamalarından satır başları ise şöyle:

“Libya’da ateşkesin sağlanmasını umut ediyoruz. Ortak amaçlarımız var. Koordine şekilde bilgi alışverişi yapıyoruz ve aynı gündeme sahibiz. Sürekli bir sonuca ulaşmaya çalışmayız. Libya’da ateşkes çok kısa süreli bir çözüm olabilir; eğer ortak bir çözüm bulunamazsa.”

Dün Sayın Merkel ve Sayın Putin ile de görüşme fırsatı buldum. İtalya’nın pozisyonu her zaman net. Bu bize kredibilite sağlıyor. Libyalılar refah istiyorlarsa, müreffef olmak isitiyorlarsa İtalya ile ittifak olacaklar. İtalya siyasi sürecin destekçisidir. Şartlandırıcı şekilde istikrarlı ve bağımsızlık üzerine müdahalesi olacak hiçbir şeyi İtalya kabul etmeyecektir. Onların bağımsızlığına zarar verecek hiçbir şeyi İtalya kabul etmeyecektir. Bizler özellikle de Türkiye bu çözümün bir parçası oluyor.

Libya ve Orta Doğu bölgenin güvenliği İtalya’nın güvenliği için çok önemli. İtalya personel ve donanma açısından da terörle DEAŞ’la mücadele açısından en çok güçlü olan ülkelerden biridir. Berlin süreci Libya için önemli bir fırsat. İnsan hakları konusunda da reformlar hep yardımcı oluyor.

Conte’nin açıklamalarının ardından toplantıda soru-cevap kısmına geçildi.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

“Şu sıralar Hafter görüşmleri Moskova’da devam ediyor. Teyit edilmesi gereken bir ateşkes var. Libya’da mavi berliler bir barış gücü olacak mı?Berlin Konferansı için herkese gerekli davetler gönderildi mi?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Görüşmeler devam ediyor. Akşam saatlerinde bu görüşmeler nihayete erecektir. Bana olumlu yönde devam ettiğine dair bilgi geldi. Moskova’da görüşmeler olumlu istikamette devam ediyor. BM’nin gözlemcisi olması bu noktada isabetli olacaktır.

İtalya Başbakanı Conte: Berlin Konferansı’na herkesin davet edilmesi gerekiyor. Palermo Konferansı’nın ev sahibi bendim. Bldiğiniz gibi Libya’daki bütün organizasyonları da davet ettim. Herkesin kendini ifade etmesini istedim. İtalya her zaman bunu benimsedi. Palermo’da da böyleydi. Bir süreklilik istedik her zaman için.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu anda görüşmelere güçlü bir katılım var. Türk heyetinin Moskova’daki görüşmelerine ilişkin temennim odur ki noktayı orada koymak suretiyle barışın Libya’da hakim olmasına yardımcı olur. Bu durum Berlin sürecine de bir altyapı hazırlayacaktır. Bu netice doğrultusunda Berlin’e gideceğiz. Temennim o ki bu sağlam temele oluşturulacak Libya’daki ateşkes, Libya’daki kardeşlerimize huzur ve barış sağlayacaktır.