Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

DEAŞ mensubu 11 Fransız ay başında sınır dışı ediliyor

İçişleri Bakanı Soylu, 11 Fransız vatandaşı DEAŞ'lının aralık ayının başında Fransa'ya gönderileceğini açıkladı.

DEAŞ mensubu 11 Fransız ay başında sınır dışı ediliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir’de bir otelde düzenlenen “Ege Bölgesi Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Çalıştayı”na katıldı. Soylu, burada yaptığı konuşmada gündemdeki birçok konuya ilişkin önemli bilgiler verdi.

Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

“DEDELERİMİZ BİZE NASIL BAKAR”

“Türkiye bugün bir yandan göçü yönetmeye çalışıyorken bir yandan da bölgedeki istikrar ve huzur ortamının tesisi için çalışmaktadır. Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları olmasaydı Türkiye’nin komşuları kimler olurdu. Afrin’de adamlar kanton bölge kurmaya çalıştılar. Bunun farkında değil miyiz biz? Bir devlet kurmak istediler. İran, Türkiye, Irak ve Suriye. Kim yapmak istedi bunu. Bir terör örgütü. Buna müsaade mi etmeliyiz? Peki Kurtuluş Savaşı’nda mücadele edenler, dedelerimiz, kahramanlarımız bize nasıl bakar?

Bugün DEAŞ’lıları ülkelerine iade etme sürecimiz de aynen devam ediyor. Mesela bu hafta cuma, cumartesi günleri Belçika ve İrlanda’ya iadelerimiz olacak. Yine 11 Fransız vatandaşı DEAŞ’lıyı aralık ayının hemen başında Fransa’ya gönderiyoruz.

ÜLKELERİNE DÖNEN SURİYELİLERİN SAYISI 370 BİN

Bizim huzur oluşturduğumuz bölgelerde ise insanların kendi topraklarına geri dönmesi söz konusu. Şu an için ülkelerine geri dönen Suriyelilerin sayısı 370 bin. Birileri yeterli bulmayabilir ama önemli olan bu akışın bir şekilde vücut bulmuş olmasıdır. Öte yandan çok ciddi bir düzensiz göçmen baskısı altındayız ve bu durum giderek artıyor. 2016 ve 2017, 175 bin ve 176 bin, 2018’de 268 bin. Şu an ne kadar biliyor musunuz, geçen cuma rakamları 405 bin, şimdi 420 bin ile 430 bin arasında.

SURİYELİLERİN SUÇ ORANI

Yapılan pek çok araştırmaya rağmen, göç ve suç oranı arasında pozitif bir ilişkiye rastlanabilmiş değildir. Ülkemizde de Suriyelilerin karıştığı suç oranı, ortalama bir Türk vatandaşın yarısı kadardır. Bunu rakamlardan ve olay raporlarından açıkça görüyoruz. Bunların da büyük çoğunluğu kendi aralarındaki veya aile içinde yaşanan olaylardır. Geçenlerde bir vilayetimizde bir çocuk cinsel tacize uğradı. Hemen, ‘Suriyeliler yaptı’ dediler. Kendini bilmezler gittiler Suriyeliler’in dükkanlarını paramparça ettiler, sonra cezaevinden izinli gelmiş o bölgenin yerleşik bir insanı çıktı.”

İZMİR’DE ALEVİ VATANDAŞIN EVİNİN İŞARETLENMESİNE SERT TEPKİ

O eve yapılan işareti, kendi evime yapılmış işaret olarak görüyorum. Bu kadar net. Burada söylüyorum, arkadaşlarımız o kişiyi bulacaktır. İçişleri Bakanlığı olarak bizatihi tarafız bu olaya hukuken de tarafız. Adaletin önüne o kişi çıkacak ve bunun bedelini ödeyecek. Bu milletin huzurunu bozmaya müsaade etmeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri