Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

HDP’li Sırrı Süreyya Önder tahliye edildi

HDP'li eski vekil sırrı Süreyya Önder AYM'nin verdiği karar sonrası tahliye edildi.

HDP’li Sırrı Süreyya Önder tahliye edildi

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ifade özgürlüğünün ihlal edildiği yönündeki kararı sonrası terör örgütü propagandası yapmaktan dolayı bir süredir cezaevinde olan HDP’li eski vekil sırrı Süreyya Önder’in tahliyesine karar verdi.

Sırrı Süreyya Önder’in, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte PKK kampına yaptığı ziyaret çok konuşulmuştu.

TERÖRİSTBAŞI İÇİN ÖVGÜLER DİZMİŞTİ

Önder hakkında, teröristbaşı Abdullah Öcalan için övgü dolu sözler sarf etmek ve terör propagandası yapmaktan dolayı HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte 2013 yılında “terör propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açılmıştı. Yargılama sonunda  3 yıl 6 ay hapis cezası verilen Önder cezasının kesinleşmesinin ardından Aralık 2018’de Kandıra’daki cezaevine teslim olmuştu.

Daha sonra Önder, AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuş ve AYM, Önder’in ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine karar vermişti.