Son Dakika

Stokçu teröristlerin devri kapandı

Sebze ve meyve fiyatlarında fırsatçılıktan kaynaklanan artışları eleştiren Başkan Recep Tayyip Erdoğan, tanzim satış noktalarıyla fahiş fiyatların önüne geçileceğini söyledi.
Stokçu teröristlerin devri kapandı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Halde terör estirenlerin işini de en kısa zamanda bitireceğiz" diyerek, stokçu teröristlerin devrinin kapanacağına dikkati çekti.

İstanbul’da vatandaşlara seslenen Başkan Erdoğan, pahalı sebze meyve fiyatlarını ucuzlatmak için açılacak tanzim satış merkezlerinin hizmete alınacağını hatırlattı. Erdoğan, "Şimdi hükümetimiz el ele verdi. Siz böyle mi yapıyorsunuz, şimdi sizlere tanzim satışlarla illere giriyoruz. Yarından itibaren bütün buralar kuruluyor. Bizler maliyetine bunu vatandaşımıza satacağız" diye konuştu.

KOVANLARINA ÇOMAK SOKTUK

Rapor tutmak için hale giren bakanlık müfettişlerinin saldırıya uğradığını söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Ticaret Bakanlığı’ndan müfettişler, hale gitmişler. Halde rapor tutacak olan bu müfettişlerimizi dövmeye kalktılar. Neden? Çünkü kovana çomak sokulduğu için. Eğer kendini devletten güçlü zannedenler varsa şunu bilsinler ki devlet; nasıl teröristlere Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te mağaraların içinde işini bitirdiyse, halde terör estirenlerin işini de en kısa zamanda bitirir."

Öte yandan, Ticaret Bakanlığı’nca İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Adana'daki belediye toptancı halleri nezdinde denetleme yapıldı. Yapılan eş zamanlı operasyonlarda sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan fahiş fiyat artışları tespit edildi. Fahiş fiyat uygulayan 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için idari işlem başlatıldı.

TANZİMLER YOLA ÇIKTI

Sebze meyve fiyatlarını düşürmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 34 ilçede 50 tanzim satış noktası hayata geçirilecek. Aksaray Meydanı'nda kurulan mobil tanzim satış noktasında açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, enflasyonla topyekün mücadele adına Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle İstanbul'un 50 noktasında büyük çadırlarda vatandaşlara sebze meyve satışı gerçekleştireceklerini kaydetti. Baraçlı, "Bizler bu uygulamamızı gerçekleştirirken tarladan toplanan ürünün fiyatının aynen İstanbul'daki vatandaşlarımıza yansıtılması için çaba sarf edeceğiz'' dedi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.