Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Türkiye’den Çipras’ın yaptırım şantajına tepki

Türkiye’den Çipras’ın yaptırım şantajına tepki

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan Başbakanı Çipras’a Doğu Akdeniz tepkisi geldi. Yapılan açıklamada “Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi, AB üyeliklerini suistimal ediyor. Bizim tarafımızdan en üst düzeyde verilen mesajlar gayet açık. Bu konudaki kararlı duruşumuzu muhafaza ediyoruz” açıklamasında bulunuldu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’nin Kıbrıs Adası açıklarındaki doğal gaz arama çalışmalarına ilişkin, Avrupa Birliği’nden (AB) yaptırım talebinde bulunacaklarını söylemişti.

Tehdit etmişti

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini aktaran Çipras, “AB Zirvesi öncesinde hazırlanmak üzere fikir birliğine vardık. Böylece, (Güney) Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) eğer bir sondaj çalışmasının gerçekleştiği teyit edilirse, Türkiye’ye karşı yaptırım uygulanması dahil doğru kararların alınması sağlansın.” ifadelerini kullanmıştı.

Çipras, Yunanistan ve Rum tarafının, AB’nin desteğiyle güçlü bir konumda olduğunu savunarak, “Yunanistan veya Rum kesiminin egemenlik haklarının çiğnenmesi halinde bunun sonuçlarının olacağı” tehdidinde bulundu.

Erdoğan “Avcunuzu yalarsınız” demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih gemisi çalışanları hakkında Rum Yönetimi’nin çıkardığı tutuklama talebine tepki göstermiş, “Talimat vermişler tutuklatacaklarmış o gemilerdeki personeli. Avucunuzu yalarsınız” demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir anlaşmanı geçerli olmadığını belirterek “Akdeniz’de biz de varız” dedi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri