Son Dakika

Çanakkale 850 kez sallandı

Çanakkale’de 6 Şubat Pazartesi günü başlayan depremlere en büyüğü 5,3 şiddetinde olan onlarca sarsıntı daha eklendi. Toplam deprem sayısı 850’yi aştı. Son 24 saat içinde tam 115 artçı sarsıntı meydana geldi. Depremlerde can kaybı yaşanmazken toplam 886 yapı zarar gördü.

Çanakkale 850 kez sallandı

Mücahit Dere / Derleyen

Merkez üssü Ayvacık olan depremde can kaybı yaşanmadı.

Hafif şekilde yaralanan 8 kişiden 7’si hastanede tedavi edildikten sonra taburcu edildi.

Halen müşahede altındaki 1 kişinin ise hayati tehlikesi bulunmuyor.

En büyük sarsıntı ne zaman oldu?

İlki 6 Ocak Pazartesi günü sabah saat 06.51’de Ayvacık’ta görüldü. 5,3 şiddetindeki deprem sonrasında üst üste gelen depremlerinde en büyüğü oldu. İlk sarsıntıda en çok Yukarıköy etkilendi. Yetkililer de kendi panikle dışarı atan aileler için çadırları köyün futbol sahasına kurdu.

İkinci deprem 07 Ocak Salı günü saat 13.58'de görüldü. Bu kez merkez üs Ayvacık açıklarıydı. Depremin şiddeti ise 5,0 büyüklüğünde ölçüldü. Ardından 4,3 ve 4,2 şiddetinde artçı sarsıntılar geldi.

Deprem nerelerde hissedildi?

Ayvacık açıklarında yaşanan 5 şiddetindeki sarsıntı Edirne kent merkezi yakınlarında hissedildi. Öğlen vakitlerinde meydana gelen artçı deprem, Balıkesir’in Edremit ilçesini de sarstı. Edremitliler korku ve panik yaşadı. Tekirdağ şehir merkezi ve bazı ilçelerinde benzer bir korku yaşandı.

Depremin hasar boyutu nedir?

Yaşanan afette neyse ki can kaybı yaşanmadı. Ancak bölgede 290’ı ağır toplamda 895 yapı zarar gördü. Depremde 1 kaplıca, 8 cami, 40 ahır ve 247 konut ağır hasar aldı.

Depremzedelere yardım ediliyor mu?

Bölgede halkı mağdur etmemek adına ekipler hummalı bir çalışma yürütüyor. Yukarıköy futbol sahasına kurulan çadır kente AFAD ve Kızılay tarafından 478 çadır, 3 bin 972 battaniye, 2 bin yatak, 505 soba ve 500 aile mutfak seti, 8 seyyar tuvalet kuruldu. Ayrıca Kızılay tarafından görevlendirilen 16 personel yemek ihtiyaçlarının karşılanması görevini görüyor.

Eğitime ara verildi

Ayvacık’ta Pazar günü meydana gelen 5,3’lük depremin ardından eğitime 1 gün ara verildi.Ayvacık ilçesine bağlı Kösedere, Tuzla, Yukarıköy, Gülpınar, Babakale, Paşaköy ve Korubaşı köylerinde ilk ve orta dereceli okullar pazartesi günü tatil edildi. 6 Şubat’ta yaşanan ilk depremin ardından da eğitime 1 hafta süreliğine ilçe genelinde ara verilmişti.

Hasar tespit çalışmaları ne kadar sürecek?

Deprem bölgesinde AFAD, İHH ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ortak olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bölgedeki hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Mücahit Dere / Derleyen

Yorumlar