Son Dakika

Atina’da bir İstanbul masalı

Yunanistan'da önceki akşam Boğaz'da kurulan ve İstanbul'dan göçen Rumlar'ın yanlarında Atina'ya götürdüğü AEK karşılaştı.

Atina’da bir İstanbul masalı

Batuhan Gülşah/Analiz

Yunanistan'da önceki akşam derbi heyecanı vardı. Atina'ya bağlı liman bölgesi Pire'nin (İzmir-Karşıyaka rekabetinin aynısı) takımı Olympiakos ile, isminin Türkçe açılımı "İstanbul İdman Birliği" olan, Boğaz'da kurulan ve İstanbul'dan göçen Rumlar'ın yanlarında Atina'ya götürdüğü AEK karşılaştı. Tıpkı diğer derbilerde olduğu gibi deplasman taraftarı yasağı vardı.

İTALYANLAR'I ELE VERDİLER

"Yasak" kelimesinin ağır basmadığı ülkelerden biri olan Yunanistan'da, bir grup AEK taraftarı, maçın oynanacağı Karaiskakis Stadı'na olay çıkartmak için gelince biber gazları havada uçuştu. Yoğun gaz nedeniyle biz güçlükle nefes alırken, yaklaşmakta olan maç saatine paralel olarak artan kalabalık nedeniyle köfteciler seri bir şekilde ızgaraya yeni köfte ve sosisleri diziyorlardı. Bir köfteciye "gazdan etkilenmiyor musunuz" diye sordum. "Biz artık alıştık" dedi gülerek. Gerçekten de, taraftar olaylarında Yunanistan, Avrupa'da sicilli en kabarık ülkelerden birisi. Köfteci amca, stat çevresindeki satıcıların önemine geçtiğimiz ekim ayında oynanan Juventus maçından örnek verdi. Yunan fanatiklerin kendilerini beklediğini haber alan İtalyanlar, stada Juventus forma veya atkısı bulundurmadan gelmiş. Juventuslu arayan ama bulamayan Olympiakos holiganlarına köfteciler, İtalyanlar'ı tek tek göstermişler çünkü aralarında sessizce İtalyanca konuştuklarını duymuşlar. Stat görevlileri de aynı şekilde, bu tür olaylara daima hazırlıklı olduklarını belirttiler.

MUHTEŞEM GERİ DÖNÜŞ

Gergin geçen mücadelede 82'de 1-0'ı bulan Olympiakos, 88 ve 92'de yediği gollerle 2-1 mağlup olunca maç sonu ortalık karıştı. Sahaya bir kısım taraftar, AEK kulübesine doğru koşmaya başlayınca çevik kuvvet biber gazıyla müdahale etti. Sonuç olarak İstanbul'u temsil eden, 2004'teki 80'inci yıl kutlamalarında Olympiakos veya Panathinaikos yerine Galatasaray ile dostluk maçı yapan İstanbullu AEK, güçlü rakibini mağlup etti.
Karşılaşma öncesi konuştuğum köfteci amca da, morali bozulan taraftarlar yeterince alış veril yapmadığı için asıl suratla kalabalığı seyrediyordu.

Yorumlar