Son Dakika

Aydınlar kozuyla FFP denetlemesi

UEFA ile yapılan FFP anlaşması çerçevesinde İsviçre’den bir heyet cuma gününe kadar İstanbul’a gelip Fenerbahçe’nin hesaplarını denetime alacak. Ancak Aydınlar’la yapılan sponsorluk anlaşması nedeniyle Sarı-Lacivertliler’in eli güçlü.

Aydınlar kozuyla FFP denetlemesi

Suat Vilgen/Özel Haber

2016 yılının Mayıs ayında UEFA ile Finansal Fair Play (FFP) kuralları çerçevesinde mali yapılandırma anlaşması imzalayan Fenerbahçe, bu çerçevede kritik bir dönemecin eşiğine geldi. UEFA’dan bir heyet bu hafta İstanbul’a gelerek Sarı-Lacivertli kulübün son mali durumunu mercek altına alacak.

30 milyon euroluk doping

Fenerbahçe söz konusu FFP anlaşması gereği, UEFA ile içinde bulunduğumuz 2017-18 dönemi için maksimum 10 milyon euroluk hesap açığı vermeyi taahhüt etmişti. Bu dengeyi sağlamak adına uzun süredir yaptığı çalışmalardan istenen sonuçları alamayan Sarı-Lacivertliler’i rahatlatan gelişme ise geçen hafta yaşanmıştı. Aziz Yıldırım başkanlığındaki yönetim sürpriz bir şekilde, iş adamı Mehmet Ali Aydınlar’ın sahibi olduğu Acıbadem Sağlık Grubu ile büyük bir sponsorluk anlaşması imzaladı. İlk etapta kulübe 30 milyon euro girdi sağlayan bu anlaşma UEFA denetlemesi öncesi yaşanan mali sıkıntıları da bertaraf etmiş oldu.

Mali tablolar bozulunca...

Öte yandan Sarı-Lacivertli camiada 3 Temmuz şike davsı sürecinde kötü adam ilan edilen Aydınlar ile yaşanan sürpriz yakınlaşmanın altındaki gerçeğin de aslında UEFA denetlemesi olduğu öğrenildi. Gemlen bilgilere göre uzun süredir mali destek sağlama konusunda yönetime haber yollayan her seferinde Başkan Yıldırım’dan olumsuz yanıt alıyordu.

Ancak futbol takımının başarısız grafiği nedeniyle kulüp gelirlerinde yaşanan düşüş mali tabloları bozunca Aydınlar’ın destek verme talebine olumlu yanıt verildi.

Yorumlar