Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Evde spor nasıl yapılır? Evde yapılabilecek spor hareketleri

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle eve kapanan milyonlarca vatandaş, oturduğu yerden spor ve egzersiz yapabilmenin yollarını arıyor. Bu kapsamda da internette spor ve egzersizlere ilişkin içerikler trend oldu. boyun, omuz, bel ve bacak hareketlerinden çok sayıda egzersize kadar oturduğunuz yerde hareket yapabilirsiniz. Peki, Evde spor nasıl yapılır? Evde yapılabilecek spor hareketleri…

Evde spor nasıl yapılır? Evde yapılabilecek spor hareketleri

Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle milyonlarca vatandaş evlerinde gönüllü karantina uygulama kararı aldı. Bu kapsamda da hareketsiz bir yaşamdan olumsuz etkilenmemek için spor ve egzersiz hareketleri merakla internette araştırılıyor. Vatandaşlar oturduğu yerden yapabileceği onlarca hareketi arama motorlarında araştırmaya başladı. Sizler için evde yapılacak spor hareketlerini haberimizde derledik. Peki, Evde spor nasıl yapılır? Evde yapılabilecek spor hareketleri

EVDE SPOR NASIL YAPILIR? EVDE YAPILABİLECEK SPOR HAREKETLERİ

Evde gönüllü karantinasını uygulayan vatandaşlar için formda kalmanın yolları…

Superman Hareketi

Superman hareketi, özellikle duruş bozukluğu olanlar için önerilen bir harekettir. Sırt kaslarını geliştirmek ve kuvvetli tutabilmek için ideal bir harekettir. Kollarınızı ileri uzatarak yere boylu boyunca uzanın. Avuç içleriniz yere bakar şekilde dirseklerinizi kırmadan kollarınızı vücudunuzun üst kısmıyla birlikte yukarı kaldırmaya çalışın. Aynı zamanda dizlerinizi kırmadan iki bacağınızı da yukarı kaldırmaya çalışın. Kendinizi fazla zorlamadan günde 8 kez tekrarlayabilirsiniz.

Dizler Üzerinde Şınav Hareketi

Bu hareket omuz, kol, göğüs, karın ve bacak kaslarınızı çalıştıran bir harekettir. Yüzükoyun yere uzanın ve ellerinizi omuz hizasında açarak elleriniz üzerinde gövdenizi yukarı kaldırın. Ayaklarınızı da çapraz bir şekilde birleştirerek yukarı kaldırın. Bu hareketi zamanla dizleriniz yerine ayak uçlarınız üzerinde yapmaya başlayabilirsiniz, yani klasik şınav hareketi şeklinde.

Yarım Çömelme Hareketi

Bacaklarınızdaki pek çok kas grubu çalıştıran bir hareket olan yarım çömelme hareketi ile dizlerinize binen yükü azaltabilirsiniz. Bu hareket için öncelikle ellerinizi önde bağlayıp sandalyeye oturur gibi çömelin. Sırtınız mutlaka dik olmalı ve öne doğru eğilmemelisiniz. İçinizden 10’a kadar sayın ve doğrulun. Kaslarınız güçlendikçe 20’ye, 30’a kadar sayabilirsiniz. Yarım çömelme hareketini ellerinizi uzatarak da yapabilirsiniz. Bu hareketi günde 8 kez tekrarlayın.

Diz Üstünde Geriye Esneme

Bu hareket, alt sırt kaslarınızı çalıştıran ve baldırlarınızı gerdiren bir harekettir. Ayaklarınız üzerinde diz çökün, kollarınızı kavuşturun; ya da ileri doğru uzatın, her iki şekilde de yapılabilir ve geriye doğru eğilin. İçinizden 10’a kadar sayın ve doğrulun. Kaslarınız güçlendikçe esneme süresini uzatabilirsiniz.

Mekik

Karın ve üst gövde kaslarınızı çalıştıran mekik hareketi, en çok bilinen hareketlerden biridir. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bu hareket için öncelikle yere uzanın. Ellerinizi başınızın altına alarak omzunuzu ve üst gövdenizi yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Çenenizin gövdenize değmemesine dikkat edin. Başlarda kendinizi fazla zorlamaya dikkat edin. Zamanla hareketi daha düzgün yapmaya başlayacaksınız. Mekik hareketini günde 8 kez tekrar edebilirsiniz.