Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hacamat nedir? Hacamat nasıl yaptırılır ve faydaları nelerdir?

Sağlık Bakanlığının da son dönemlerde uygulamaya koyduğu projeyle geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden biri olan hacamatın ne işe yaradığı, faydaları ve nasıl yapıldığı merak edilen konular arasında. Vatandaşlar hacamat nedir, hacamat nasıl yaptırılır ve faydaları nelerdir? gibi sorulara cevap arıyor. Peki, hacamat nedir? Hacamat nasıl yaptırılır ve faydaları nelerdir? İşte detaylar...

Hacamat nedir? Hacamat nasıl yaptırılır ve faydaları nelerdir?

Son dönemde birçok ünlünün hacamatlı fotoğraflarının yayınlanmasıyla birlikte hacamatın ne işe yaradığı, faydaları ve nasıl yapıldığı merak edilen konular arasında. Vatandaşlar hacamat nedir, hacamat nasıl yaptırılır ve faydaları nelerdir? gibi sorulara cevap arıyor. Peki, hacamat nedir? Hacamat nasıl yaptırılır ve faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Hacamat nedir? Hacamat nasıl yaptırılır?

Vücut direncini arttıran, vücuttaki ağır metal ve toksinlerden kurtulmanın en doğal yöntemlerden birinin de vücudun herhangi bir yerinin üzerine boynuz, bardak, kupa ya da şişe oturtarak kan alma olarak bilinen ‘hacamat’ tedavisi olduğunu söyleyen uzmanlar, hacamatı kısaca deri altında birikmiş, vücutta hastalıklara neden olan toksinlerden yoğun kanın vakumlanarak dışarı alınması işlemi olarak tanımlıyor.

BİNLERCE YILDIR UYGULANIYOR

Ortadoğu’da ortaya çıkan ve günümüzde Batı ülkeleri dahil tüm dünyaya yayılan ve “hacamat” olarak bilinen kupa terapisi, binlerce yıldır insanlar tarafından uygulanmaya ve şifa dağıtmaya devam ediyor. Vücutta çoğunlukla sırt olmak üzere belirli bölgelere küçük kesikler atılarak kan alınmasını içeren hacamat, Türkiye’de de her zaman halk arasında sıklıkla başvurulan bir yöntem oldu. Anadolu’da farklı meslek gruplarından insanların yaptığı hacamat, yüzyıllarca yardımcı tedavi yöntemi olarak uygulandı.

Ülkemizde de sıklıkla tercih edilen bir alternatif tıp yöntemi olan hacamat, Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları” projesiyle merdiven altından çıkarılıp hekimler tarafından daha nezih ve hijyenik ortamlarda yapılmaya başlandı. Aralarında cerrahların da olduğu uzman tıp doktorları tarafından hastanelerde veya kliniklerde uygulanmaya başlanan tedavi yöntemi çok sayıda hastaya şifa dağıtıyor.

HACAMATIN FAYDALARI NELER?

Ağrısız, acısız, yatak istirahatsiz, iş gücü kaybı olmadan tatbik olunan bir tedavi metodu olan hacamat, uygun zaman dilimlerinde belli aralıklarla usulüne uygun olarak yapılırsa, vücudun dışarıya atamadığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı kalıntılar emilerek bedenimizin normal formuna gelmesi sağlanmış olur.

Hacamatın faydaları ise uzmanlar tarafından şöyle sıralanıyor; bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır. Kanda birikmiş ağır metal ve toksinlerin atılmasını sağlar. Ödemleri çözer. Kan üretimi ile görevli organları uyarır. Beyin fonksiyonlarını canlandırır. Ağrıları giderir. İleride oluşabilecek muhtemel hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Bel, boyun fıtığı, eklem ağrıları, karaciğer, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıkların ve bunun gibi tüm kronik hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Göze canlılık verir, görme kabiliyetini artırır Unutkanlık ve dikkat eksikliği olanlar, okuduğunu zor anlayanlar ve baş ağrısı şikayeti olanlar için kafadan hacamat çok faydalıdır.

Hacamat tedavisinin mantar, sedef gibi hastalıkları olan kişilere yapılmaması gerektiğini ifade uzmanlar,  bu işlemi işinin ehli ve tecrübeli tıp doktorlarına yaptırmakta fayda oluğunu söylüyor.

BENZEMA HACAMAT YAPTIRDI

31 yaşındaki golcü oyuncu Karim Benzema kişisel sosyal medya hesabından hacamat yaptırırken çekildiği fotoğrafı paylaşarak altına “iyileşme” notunu düştü.

Hacamat tedavisi ile vücuttaki kirli kanın atılması hedeflenirken sağlık kuruluşlarınca yapılması önem taşıyor. Uzmanlar, hacamatın özellikle hijyenik ortamda yapılması gerektiğini vurguluyor.