Son Dakika

İzlanda neden şarkılarında dahi Türk korkusu yaşıyor?

Türkler, bulundukları her yerde dosta güven düşmana korku vermeleriyle dünya tarihinde nam salmış ender milletlerden biridir. Peki futbol basit bir oyun mu? Türkler ve İzlandalılar arasındaki sorun ne? Şimdi büyük keyifle tarihimize bakalım.
İzlanda neden şarkılarında dahi Türk korkusu yaşıyor?

''İzlanda'nın bizimle derdi ne?'' Bu soruya bir cevap bulamayanlardansanız öncelikle şu soruyu cevaplamak gerek: Avrupa'nın bizimle derdi ne?

Avrupalılar kendi iç işlerinde birbiriyle kanlı-bıçaklı olsalar bile herhangi bir Türk tehdidinde Haçlı kalıntısı olduklarını gizlemez ve o ''beyefendi'' kimliklerini hemen halı altına saklamaktan geri durmazlar. Konu Türkler olunca bir Avrupalı için geri kalan hiçbir şeyin önemi yoktur.

1571 yılında Türkler, İnebahtı'da yenilince ''Artık özgürüz, Türkleri bir kez yenebildiysek hep yeneriz'' diyerek kendilerine yurt bulan Avrupalılar, bu zaferi tatlılar yaparak kutlamışlardır. Evet, kruvasan dediğimiz tatlı, Türk saldırılarının sona ermesinden sonra yapılmıştır. Biz unutsak bile Avrupa 800 yıllık şanlı tarihimizi hiçbir zaman unutmadı, unutmayacak.

Peki İzlanda? İzlanda'nın kuyruk acısı ne?

Murat Reis Hollanda kökenli korsandır. Müslüman denizcilerin gücünden etkilenen Murad Reis, İslam'ı seçmiş ve bundan dolayı o dönemde Türk korsanı olarak bilinmiştir. 1627 senesinde Cezayir Limanı'ndan 15 pâre gemi ile yelken açıp, Cebelitarık'tan çıkmış ve kuzeye soğuk ve sisli denizlere yönelmiştir.

Murad Reis’in en ünlü seferlerinden biri 1627 İzlanda Seferidir. Atlantik’e çıkıp Manş’tan Kuzey Denizine akan, Danimarka ve Norveç kıyılarını bombardıman eden Murad Reis, 20.06.1627 tarihinde İzlanda kıyılarına demir atmış. 16 Temmuz’a kadar 26 gün İzlanda’ya hakim olmuştur. Cezayir-İzlanda yolunu 27 günde alan Murad Reis, 400 esir ve büyük bir ganimetle 12.08.1627 de dönmüştür.

Bu sefer sırasında İzlanda başrahiplerinden Olaf Egilson esir düşmüş, onun fidyesi ödenip ülkesine dönmesiyle kaleme aldığı kitabı bu sefer hakkında bize en geniş bilgiyi sağlamıştır. Bir keresinde de Ali Biçin Reis, İzlanda’ya bir sefer düzenlemiş ve 800 esirle geri dönmüştür. 

Bu seferler sonucunda henüz savaşmayı bilmeyen, ilkel ve balıkçılıkla geçimini sağlayan İzlandalı halk savaşmayı öğrenmiştir. Türk seferleriyle savaş kavramını öğrenen İzlandalılar daha sonra ülkelerinde ''Türk öldürmek serbesttir'' kanununu yürürlüğe sokmuştur.

Grindavik, Austfiroir ve Vestmannaeyjar şehirlerinde gerçekleşen adam kaçırmalar nedeniyle 1627 yılında İzlanda’ya ayak basan Türk vatandaşlarının öldürülmesi serbest bırakıldı.

Ancak bu yasa nedeniyle hiçbir Türk vatandaşı öldürülmedi. Hatta bu yasa daha sonraki yıllarda unutuldu. Ta ki bir İzlandalı’nın yeniden bu yasayı gündeme getirmesine kadar.

Türklerin öldürülmesine serbestlik tanıyan bu yasa 1970’lerde kaldırıldı. Ancak İzlanda’da bu üç şehirde hala Türkler zaman zaman “Tyrkjaranid” yani “İşgalci Türkler” olarak anılabiliyor. 

Şarkılarında bile Türk korkusunu işlediler

16 Temmuz 1627 senesini hala milli bir yas olarak kabul eden ve her sene bu günü anma törenleriyle yaşayan İzlandalılar, Türk korkusunu milli bir marş haline getirmiş ve adına ''Türk İşgali'' demişlerdir.

Son yaşananlar

EURO 2016'ya giderken önümüzde son bir maç kalmıştı. Konya'da oynanacak olan Türkiye-İzlanda maçı... İzlanda grubu lider olarak bitirmeyi garantilemiş rahatça çıkacağı maça, adeta Hollanda'ya EURO 2016 biletini hediye etmek için azimle, hırsla sahaya çıkmıştı. Ancak Selçuk İnan'ın son dakikalarda gelen frikik golü Türkiye'yi Avrupa'ya taşırken, grubu lider bitiren ve maçın kendi açısından bir önemi olmayan İzlanda'yı bir hayli üzmüştü.

3 sene geçti... Bu sefer hedef EURO 2020. Türk kafilesi İzlanda'ya gidiyor ve tam 3 saat havalimanında bekletiliyor.

Sizce bütün bu olanlar sadece tesadüf mü?

Yorumlar

asmn35 Murad reis oraya yerleşseydi biz orada turunurduk ve Kıbrıs gibi denizaşırı bir toprağımız olurdu

Ali Seymen Emre fircayi soksaydi, orada kelepce takar gozaltina alirlardi.

ahmet Yazının girişindeki bilgiler enfes. Tarih ve futbol bağı güzel kurulmuş. İnşallah bu akşam alnımızın akıyla yeneceğiz bu gavurları.

ali ee cumhuriyet zamanında tarihi baştan yazdılar yalan yanlış doldurdular kimsenin bundan haberi yok ama osmanlı kötü igyyy hep böyle empoze edildi bundan sonra gerçek tarih şimdi yazılıyor her alanda

ihsan Şu hareketi başkasına yapsalar bişey demiyecektim Emre bizim sahada olsa kaplan kesilir bakıyorum orda adam tuvalet fırçasını neredeyse ağzına sokacak bizim emre gömülmüş. Ulan işte o anda erkekliğin tutacaktı fırçayı alıp adamın ağzına soksaydın varya bugün heykelin dikilirdi. Fırsatıda kaçırdın benki seni asla sevmedim seni bağrıma basacaktım heykelini dikecektım kaçırdın be emre

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.