Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Özdilek’ten Federasyon’a yeni yabancı kuralı eleştirisi: Neden fikrimizi sormuyorlar?

Suat Vilgen
Özdilek’ten Federasyon’a yeni yabancı kuralı eleştirisi: Neden fikrimizi sormuyorlar?

Beşiktaş ve A Milli Takım’ın efsane ismi Mehmet Özdilek, 6+2+2 olarak revize edilmesi beklenen yeni kuralı olumlu bulduğunu eski sistemin Anadolu kulüplerine büyük maliyetler getirdiğini söyledi. Buna karşın Federasyon’un teknik adamların fikrini sormadığını belirten Özdilek “12 yıldır antrenörüm birçok şeyi ilk kez kulüp başkanlarından duydum” diyerek sitem etti.

Türk futbolunda yıllardır tartışmaların odağında olan yabancı oyuncu kuralında gelecek sezondan itibaren yeniden bir değişikliğe gidilmesi planlanıyor. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) bir süredir üzerinde çalıştığı yeni plan da çok konuşulacağa benziyor.

YENİ SİSTEM 6+2+2

Sızan ilk bilgilere göre Süper Lig takımları uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından toplamda 10 yabancı ile sözleşme imzalayabilecek. Ancak Bunlardan sadece 6’sını ilk 11’de aynı anda yer verebilecek. 2 yabancı kulübede otururken, diğer 2’sinin tribüne çıkması gerekecek. Bir başka deyişle yeni kural “6+2+2” olarak değerlendirilecek. Son 3 sezondur uygulanan yabancı kuralında ise takımlar 28 kişilik maç kadrosunda 14 yabancı oyuncuya yer verebiliyordu. Bunlardan 12’si (ilk 11’de oynayıp oynamadığına bakılmaksızın) maç kadrosunda yer alabiliyor, 2’si ise kadroda yer almıyordu. Peki futbol camiası bu duruma nasıl bakıyor? Konuyla ilgili Türk futbolunun önde gelen isimlerinden Beşiktaş ve Milli Takım’ın unutulmaz futbolcularından, teknik direktör Mehmet Özdilek gazetemize önemli açıklamalar yaptı.

“BAŞKAN YOKKEN KARAR ALMAK NE KADAR DOĞRU”

Yeni sistem hakkında bir fikir yürütebilmek için detaylarının da çok iyi bilinmesi gerektiğini dile getiren Özdilek “Bilindiği üzere son birkaç yıldır yabancı serbestisi vardı. 14 futbolcuyu kadroya yazabiliyorduk. Ben Anadolu kulüplerinde çalışan bir teknik adam olarak mevcut sistem için şunu söyleyebilirim: Anadolu kulüplerine maliyet açısından çok büyük sıkıntılar yaşatıyordu. Tabii maalesef biz teknik adamlara bu konuları danışmıyorlar. Federasyonun verdiği bir karar. Ama şu an bakıldığında federasyon başkanının olmadığı bir ortamda böyle kararlar almak ne kadar doğru açıkçası onu da bilemiyorum. Anladığım kadarıyla bir kamuoyu araştırması yapıyorlar şu an” diye konuştu.

“KRİTERLER NET OLMALI”

Son 3 yıldır uygulanan 14 yabancı kuralının uygulanmasıyla ilgili sorunlara değinen Özdilek şunları söyledi: “Yabancı kuralını serbest bırakırken Anadolu kulüpleri şunu gözden kaçırıyor: 14 futbolcu alma hakkı var diye illa ki alacaksın diye bir kaide yok. 6-7 yabancıyla da oynayabilirsin, hiç yabancısız da oynayabilirsin. Dolayısıyla önemli olan takıma ve ülke futboluna katkı sağlayacak isimleri getirebilmek. Şu da var ki, yabancı serbestisi olduğu süreçte hiçbir Anadolu takımı da 11 yabancı ile sahaya çıkmadı. Belki büyük takımlar, Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi gibi kulvarlarda mücadele ettiği için farklı, Anadolu takımlarını yönetenler farklı pencereden bakacaklardır. Herkes kendine göre haklı. Tabii ki yabancı futbolcuların Anadolu takımlarına katkısı oldu. Bu tartışılmaz. Bunun yanında fuzuli olarak transfer edilen yabancıların da olduğu tartışılmaz. Bunu da göz ardı etmemek lazım. Bana sorarsanız kısıtlama olmalı ama bu noktada bazı kriterler ortaya konulabilir. Transfer edilecek yabancının son oynadığı milli takım maçları ya da yaşı baz alınabilir. Çok fazla uygulanabilecek kriter var. Ancak kuralın bir tarafında açık olunca maalesef bizim insanımız o kuralı delmeyi seviyor. Bu sebeple bu kriterler net olarak ortaya konulmalı.”

“12 YILDIR BANA BİR ŞEY  SORAN OLMADI”

Tabii yıllardır söylüyoruz, iş sadece yabancı konusu da değil. İlk mesleğe başladığımda da söylemiştim. Altyapı, altyapı, altyapı… 10 tane yabancı olacağına 6 tane olsun ama o aradaki baremi altyapıya yatırmak bence çok daha sağlıklı. Ben ülke futbolu adına altyapıların geliştirilmesini, onların dizayn edilmesini geleceğimiz adına çok önemli buluyorum. Ama bunun kararını ben değil Federasyon veriyor. Bize sorarlarsa fikrimizi söylüyoruz ama açıkçası 12 yıldır antrenörlük yapıyorum ben birçok şeyi ilk olarak kulüp başkanlarından duydum. Başka kimseden bir şey duymuyoruz.

Mehmet Özdilek’ten Şenol Güneş’e destek:

“BURAYI HAK EDEN KIYBETLİ BİR HOCA”

Mehmet Özdilek, Mircea Lucescu’nun A Milli Takım Teknik Direktörlüğü görevindeen ayrılmasının ardından Şenol Güneş’in göreve getirilmesini de olumlu karşıladığını söyledi. Türk Milli Takımı’nı Türk antrenör çalıştırmalı. Benim bu konudaki olmazsa olmaz felsefem. Türkiye’de bu görevi layıkıyla yerine getirecek  çok yetenekli arkadaşlarımız da var. Bugün itibariyle Şenol Güneş de burayı  hak eden en değerli, en kıymetli hocalarımızdan biridir. Bizim amacımız destek vermektir. Şu gün itibariyle” diye konuştu.

“HER DEĞİŞİM DİYENLER VAKİT KAYBETTİRDİ”

Her hoca değişikliğinde “değişim, gelişim” diye birçok şeyin yazılıp çizildiğini belirten Özdilek “Sonra bir bakıyorsunuz ki ne değişen bir şey var ne gelişen. Avrupa ülkelerinin milli takımlarına bakarsak bizim için önemli olan büyük turnuvalarda yer alabilmektir. Bu bizi bir yere götürecek, bizi büyük takımlar hanesine yazdıracaktır. Dolayısıyla her yeni gelen ‘Değiştirmeye çalışıyoruz’ diyerek vakit kaybettiriyor. Bu, çabuk değiştirilecek bir şey değildir. Sabırlı olmak gerekir, destek olmak gerekir. Bizim tek hedefimiz Şenol Hoca ile birlikte bu süreci çok sağlıklı bir şekilde götürebilmek olmalıdır. Ve hem bizler, hem ülke futbolunda söz sahibi olan insanlar hem de medyanın Şenol Güneş’e sonuna kadar destek vermeliyiz. Ben Şenol Hoca’nın başarılı olacağına yürekten inanıyorum.