Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Süper Lig ne zaman kuruldu? Süper Lig ne zaman başladı? İşte Süper Lig’in tarihçesi

Süper Lig ne zaman kuruldu? Süper Lig ne zaman başladı? soruları zaman zaman araştırılan konular arasında yer alıyor. Türk futbolunun tarihi sürecini merak eden sporsever ilk defa profesyonel ligin ne zaman başladığını merak ediyor. Peki Süper Lig ne zaman kuruldu? Süper Lig ne zaman başladı? İşte Süper Lig’in tarihsel süreci…

Süper Lig ne zaman kuruldu? Süper Lig ne zaman başladı? İşte Süper Lig’in tarihçesi

Süper Lig ilk olarak Milli Lig adıyla kurulmuştur. Geçmişten bugüne kadar Süper Lig’de 5 takım şampiyon oldu. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş şampiyonluklara ambargo koyarken Trabzonspor şampiyonluklar, Bursaspor ise bir zafer yaşadı. Peki Süper Lig ne zaman kuruldu? Süper Lig ne zaman başladı? İşte Süper Lig’in tarihçesi…

SÜPER LİG NE ZAMAN KURULDU? SÜPER LİG NE ZAMAN BAŞLADI?

İstanbul, Ankara ve İzmir bölgesel liglerinden toplam 16 takımın katılımıyla kurulan Milli Lig (Süper Lig) 21 Şubat 1959 yılında kuruldu. 1959 yılında Millî Lig adıyla ilk sezonu düzenlenen lig, o sezon iki gruba bölünmüş ve bu grupların birincileri arasında yapılan iki maç sonunda şampiyonunu bulmuştu. 1962-63 sezonunda Türkiye 1. Futbol Ligi, 2001-02 sezonu başında Süper Lig adı kullanılmaya başlandı.

Şimdiye dek 70 takımın mücadele ettiği Süper Lig’de beş takım; Galatasaray (22) Fenerbahçe (19), Beşiktaş (15), Trabzonspor (6) ve Bursaspor (1) şampiyonluk unvanı alabilmiştir. Ligin tamamlanan son sezonu olan 2018-19 sezonunda şampiyonluğa ulaşan takım olan Galatasaray, aynı zamanda 22 şampiyonlukla lig tarihinde en çok şampiyon olan takımdır.