Nilay Çekiç - Muhabir

Parmak çıtlatmak, keyifli olduğu kadar bağımlılıkta yaratabilmekte. Pek çok kişininse günlük yaşantısının bir parçası bu durum. Öte yandan bu alışkanlığın artrit gibi eklem problemlerine yol açacağına dair endişeler de var.

Parmak Kıtlatma

Çevremizde mutlaka bizi uyaran "Yapma eklemlerine zarar veriyorsun" diyen birileri olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri‘nde 2017 yılında yapılan çalışmalar sonucunda eklem çıtlamasının toplamı %25 ve 40 başında çeşitli derecelerde olduğu gösterilmiştir.

Yapılan bu çalışmalar sonucunda parmaklar ile birlikte diğer eklemlerde çıtlama olasılıklarının yüksek olduğu gösterilmiş ve eklemlerin üzerinde parmak çıtlatma problemlerinin zararlı olduğu söylenmiştir. 

Stresle başa çıkmak için yapılan bir eylem olan parmak çıtlatmak hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını haberimizde.

PARMAK ÇITLATMAK EKLEMLERE ZARAR VERİR Mİ?

Maymun çiçeği virüsünden iki günde ikinci ölüm Maymun çiçeği virüsünden iki günde ikinci ölüm

566833Af4020110A848C1156

Yıllardır yapılan çalışmalarda parmak çıtlatmanın artrit veya osteoartrit gibi eklem hastalıklarına yol açtığına dair kayda değer bir bulgu edinilmemiştir.

Fakat bazı araştırmalarda bunun alışkanlık haline gelmesinin ellerde şişkinliğe ve kavrama gücünde azalmaya yol açabildiği öne sürülüyor. 2017'de yapılan bir çalışmada günde en az 5 kez parmaklarını çıtlatan kişilerin avuç içi eklemlerinin etrafındaki kıkırdağının kalınlaştığı bulunmuş fakat kavrama güçlerinde bir gerileme saptanmamıştır. 

Ayrıca bu alışkanlığın etkilerini kendi üzerinde deneyen bir doktor 50 yıldan uzun süre boyunca sol elinin parmaklarını günde en az iki kez çıtlatırken sağ elinde bunu hiç yapmadığını bildirmişti. Bu sürenin sonunda iki elindeki parmaklar arasında bir fark olmadığını ve artrit belirtileri göstermediğini açıklamıştı.

Editör: Nilay Çekiç