Çin ve Tayvan arasındaki gerilim sürüyor.

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Çin’i Sarıdeniz yakınlarında konuşlandırılan askeri üsler konusunda uyarıda bulundu. Wu, Çin'in, Tayvan'ın Güney Çin Denizi'ndeki ana varlığını çevreleyen üç adada "muazzam" askeri üsler inşa ettiğini, ancak Taipei'nin stratejik su yolundaki gerilimi daha da tırmandırmaya çalıştığını söyledi.

Wu, adanın Tayvan'a ait olduğuna dair hiçbir şüphe olmadığını ve hükümetin bu ada üzerindeki egemenliğini savunacağını aktardı.

Wu, Çin ve Filipinler'in son zamanlarda Güney Çin Denizi'nde tehlikeli bir çatışmaya girdiğini ancak Itu Aba çevresindeki durumun da gergin olduğunu söyledi.

Wu, "Çin, Taiping'i çevreleyen üç adada (Subi Reef, Fiery Cross Reef ve Mischief Reef) çok büyük Güney Çin Denizi askeri üsleri oluşturdu ve bunların hepsi Taiping'imize oldukça yakın" dedi.

Çin'in, Güney Çin Denizi'ndeki adalarda kapsamlı bir arazi ıslahı gerçekleştirmesi, büyük hava kuvvetleri ve diğer askeri tesisler inşa etmesi, Washington ve bölgede büyük endişelere yol açtı.

Çin, kendi toprakları olarak kabul ettiği toprakları inşa etme ve savunma hakkına sahip olduğunu söylüyor.

Malmö'de İsrail protestosu! Men istediler Malmö'de İsrail protestosu! Men istediler

Tayvan ayrıca Güney Çin Denizi'nin kuzey kesimindeki Pratas Adaları'nı da kontrol ediyor ve hem Çin'in hava kuvvetleri hem de donanması, Pekin'in Tayvan üzerindeki toprak iddialarını ileri sürmek için yakınlarda düzenli olarak faaliyet gösteriyor, ancak Taipei'deki hükümet bunu reddediyor.

Vietnam, Malezya ve Brunei, hem Çin hem de Tayvan ile ihtilaf halinde Güney Çin Denizi'nin diğer kısımlarında hak iddia ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi