Erkan, enflasyonun tepe noktasına ulaştıktan sonra 2024 yılının ikinci yarısında gerileyeceğini öngördüklerini belirterek, "Enflasyonun ana eğiliminde de bir gerileme başladı. Kasım ayı öncü göstergeleri enflasyondaki gerilemenin devam ettiğini göstermektedir" dedi.

Erkan, enflasyonla mücadele kapsamında attıkları adımların olumlu etkilerini gözlemlediklerini belirterek, "Bireysel kredilerde normalleşme başlamıştır. Bireysel kredilerde israf ve enflasyona yol açan aşırılık giderildi. Ticari krediler dengeli bir yapıya kavuştu. Kullandırılan reeskont, yatırım taahhütlü kredilerde belirgin bir artış olmuştur" diye konuştu.

Erkan, enflasyonun yüksek ve oynak olduğu durumlarda doğru politikalarla dezenflasyon başlatılabileceğini belirterek, "Amaç kararlı bir şekilde dezenflasyon sürecini devam ettirmek olmalıdır" dedi.

İndirimler başladı, kira ilanlarında düşüş sinyalleri var

Erkan, fiyatlama davranışlarında da olumlu bazı gelişmeler yaşandığını belirterek, "Fiyat artış hızı azaltmak ile birlikte uzun bir süreden sonra indirimler başladı. Attığımız adımlar ile birlikte özellikle büyük şehirlerde kira ilanlarında belirgin düşüş sinyalleri alıyoruz" diye konuştu.

Erkan, döviz kurundaki istikrarın da katkısıyla aylık enflasyon üzerindeki şokların azalarak maliyetlere ilişkin öngörülebilirliğin artacağını belirterek, "Dayanıklı mal ve ürün fiyatlarında düşüş genele yayılarak devam edecek. Firmaların bir haftada değiştirdiği dönemden daha uzun süreli bir fiyat istikrarı, yılda bir kere düzenleneceği eğitim kira gibi 2024 yılında ve 2025 yılında daha belirgin hale gelecektir" dedi.

İstanbul Havalimanı'ndan büyük başarı: Rakibi yok! İstanbul Havalimanı'ndan büyük başarı: Rakibi yok!

Talepteki dengelenme sürecini gelişimin önündeki anahtar olarak görüyoruz

Erkan, talepteki dengelenme sürecini gelişimin önündeki anahtar olarak gördüklerini belirterek, "Tüm bu süreç boyunca kredi gelişiminin doğru hız, kompozisyonda olmasını önemsiyoruz. Nitelikli büyümeye odaklanılmalı" dedi.

Erkan, fiyat istikrarı ve bununla pekişecek olan finansal istikrarın sürdürülebilir büyümenin olmazsa olmazı olduğunu belirterek, "Fiyat istikrarı, para politikası ve diğer makroekonomik politikaların ortak çabasıyla sağlanabilir" diye konuştu.

Parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatacak, sıkılaştırma adımlarımızı kısa zaman içinde tamamlayacağız

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, parasal sıkılaştırmada belirli bir noktaya ulaşıldığını belirterek, "Artık birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz bir döneme girmekteyiz" dedi.

Erkan, enflasyonu düşürmek için kısa vadede bazı maliyetlerin söz konusu olabileceğini ancak orta ve uzun vadede katlanılan maliyetlere karşı elde edilecek faydanın çok daha yüksek olacağını söyledi.

Erkan, "Firmalarımızın ve çalışanlarımızın emeklerinin karşılığını daha verimli şekilde alabilmesi, ekonomimizin hak ettiği yere gelmesi için kalıcı fiyat istikrarının gerekliliğine inanıyoruz" diye konuştu.

Erkan, parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatacağını ve sıkılaştırma adımlarını kısa zaman içinde tamamlayacaklarını belirterek, "Bu sayede, enflasyondaki gerilemenin kalıcılığını desteklemeyi ve finansal istikrarı sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

Reeskont kredilerinin %75'inin firmalara ilave teminat maliyeti oluşturmadan verilmesini hedefliyoruz

Erkan, YTAK programıyla 300 milyar lira tahsis edildiğini belirterek, "Reeskont kredilerinin %75'inin firmalara ilave teminat maliyeti oluşturmadan verilmesini hedefliyoruz" dedi.

Batılı fon girişlerinin etkisiyle rezervler 134 milyar doların üzerine çıktı

Erkan, 17 Kasım itibarıyla brüt uluslararası rezervlerin 134 milyar doların üzerine çıktığını belirterek, "Bu, son 9 yılın en yüksek seviyesine denk geliyor" dedi.

Erkan, rezerv artışında Batılı fon girişlerinin etkisinin görüldüğünü belirterek, "Vadeli mevduata olan talep arttı, TL'ye geçiş zamanı gelmiştir" dedi.

Türkiye'ye olan yatırımcı güveni finansal koşullara, döviz kurlarına belirgin katkıda bulunmaktadır

Erkan, parasal sıkılaştırma, sadeleştirme adımlarının sayesinde getiri eğrisinin normalleştiğini ve iç ve dış ilginin önemli ölçüde arttığını belirterek, "Türkiye'ye olan yatırımcı güveni finansal koşullara, döviz kurlarına belirgin katkıda bulunmaktadır" dedi.

Erkan, CDS'lerin 700'den 339 baz puana kadar gerilediğini belirterek, "Fiilen girişlerin de başladığını gözlüyoruz, zamana yayılarak gerçekleşmesini öngörüyoruz" dedi.

Dezenflasyon dönemini, öngörülebilirliğin artacağı, enflasyonun tek haneli kalacağı, düşüşün kalıcı olacağı dönem takip edecektir

Erkan, enflasyonun tepe noktasına ulaştıktan sonra 2024 yılının ikinci yarısında gerileyeceğini öngördüklerini belirterek, "Dezenflasyon dönemini, öngörülebilirliğin artacağı, enflasyonun tek haneli kalacağı, düşüşün kalıcı olacağı dönem takip edecektir" dedi.

Erkan, politikalarının mümkün olan en kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmeyi hedeflediğini belirterek, "Tüm kararlarımız toplumsal refah için" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi