Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bilgilendirici bir sunum yaparak, milletvekillerin sorularını yanıtladı.

"500 ve 1000 liralık banknotlara ihtiyaç var mı?"

"500 ve 1000 liralık banknotlara ihtiyaç var mı?" sorusu üzerine Karahan, bu kapsamda küpür kompozisyonunu farklı göstergelerle takip ettiklerini bildirdi.

500 ve 1000 TL'lik yeni banknotlar geliyor mu? Merkez Bankası Başkanı cevap  verdi - Ekonomim

"İhtiyaç teknik analizler sonucu ortaya çıkıyor"

Üst banknotlara ihtiyaç olup olmadığının teknik analizler sonucu ortaya çıktığını belirten Karahan, bu konuda birimlerin çalıştığını söyledi.

Altınlarını farklı merkez bankalarında tutabildiklerini belirtti

Çeşitli merkez bankalarının rezerv işlemleri gereğince altınlarını farklı merkez bankalarında tutabildiklerini ifade eden Karahan, bu uygulamanın yaygın olduğunu anlattı.

Rezerv yönetimi yaparken ilk hedef enflasyonu düşürmek

Merkez Bankası'nın rezervlerine ve kurlara ilişkin bir hedeflerinin olmadığına dikkati çeken Karahan, şu ifadelere yer verdi: "Rezerv yönetimi yaparken ilk hedef enflasyonu düşürmek. En önemli hedef. Neden? Çünkü biz bunu kalıcı şekilde yapabilirsek, rezerv problemi de ortadan kalkacak. Çünkü Türk Lirası'na rağbet artacak, ithalat makul seviyelere gelecek, cari açık daha makul seviyelere gelecek, belki cari fazla bile vereceğiz."

500 ve 1000 liralık banknot geliyor! - Metropol Medya

Akkuyu NGS'ye yeni eğitim simülatörü teslim edildi Akkuyu NGS'ye yeni eğitim simülatörü teslim edildi

"Kâr enflasyonu"

"Kar enflasyonu" konusunun son dönemde ortaya çıktığını ve tartışıldığını dile getiren Karahan, yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini söyledi.

Kaynak: AA