Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

2 bini aşkın öğrenciden robot tasarımı

2 bini aşkın öğrenciden robot tasarımı

Teknolojiye olan ilgiyi güçlü tutmayı hedefleyen “Hayalimdeki Robot” projesiyle 2 bini aşkın öğrenci hayallerini anlattı.

AA muhabirine açıklama yapan proje koordinatörü ve projenin fikir sahibi Buğra Ayan, “Hayalimdeki Robot” projesinin, köy öğretmeni olan annesinin ders işlerken öğrencilerle çeşitli teknoloji çalışmaları esnasında ortaya çıktığını söyledi.

Projenin, aralarında bilişim ve eğitim camiasından gönüllülerin de bulunduğu 15 kişilik bir ekip tarafından yürütüldüğünü aktaran Ayan, öğrencilerin Türkiye’nin her yerinden hayalini kurdukları robotları anlatan 30 saniye ile 1 dakika arasındaki görüntüleri hayalimdekirobot.com adresine yüklediklerini dile getirdi. Ayan, yüklenen her bir videonun ayrı ayrı değerlendirildiğini kaydetti.

“Şu ana kadar 79 ilden başvuru aldık”

Anaokulundan liseye kadar olan tüm öğrencilerin istedikleri robotları çizim, karton ve bilgisayar ortamında tasarladığını belirten Ayan, “Öğrencilerin teknolojiye, geleceğe ve hayallerine olan ilgisini güçlü tutmak istedik. Çok orijinal fikirler geldi. Şu ana kadar 79 ilden 2 bin 400’e yakın öğrenci hayalindeki robotu anlattı.” diye konuştu.

Farklı illerden çok farklı robot çalışmalarının kendilerine ulaştığını aktaran Ayan, “Her bir öğrencinin inanılmaz hikayeleri var. Madencilerin hayatını kolaylaştıran, görme engelliler için geliştirilen, tarladaki kargaları kovan ve iş kazalarını önleyen robotlara kadar, pek çok etkileyici hayaller var.” ifadelerini kullandı.

“Herkesi öğrencilerin hayallerine ortak olmaya davet ediyoruz”

Ayan, projeyle çocukların teknolojinin üretken tarafına geçebileceğini amaçladıklarını ve amaçlarına şimdiden ulaştıklarını kaydederek, “Onların hayallerinin peşinden gitmesini sağlamak için hazır bekleyen yüzlerce gönüllüye ulaştık. Projeyi duyan birçok kişi ücretsiz eğitim verme, robot parçaları gönderme gibi konularda da gönüllü oldu.” dedi.

Projeye katılan tüm öğrencilere birer katılımcı belgesi de vereceklerini belirten Ayan, bu yılki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda da sponsorlar aracılığıyla çekilişle dağıtılmak üzere öğrencilere kitap, robot seti gibi çeşitli hediyeler vereceklerini aktardı. Ayan, öğrencilerin hayallerine ortak olmayan herkesi ise projeye destek vermeye davet etti.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!