Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

5G için fiber altyapının yaygınlaşması gerekiyor

5G için fiber altyapının yaygınlaşması gerekiyor

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, iyi bir 5G şebekesini oluşturmak için fiber altyapısının tamamlanması gerektiğini belirterek, “Fiberi yeterince yaygınlaştıramazsak 5G’ye geçsek bile iyi bir sonuç elde edemeyebiliriz. Bu teknolojiler bir halka gibi birbirine bağlı şekilde gelişiyor. Bu halkalardan birisi çok zayıf kalırsa, bu sistem düzgün çalışmaz.” dedi.

Erkan, Turkcell’in bu yıl 25. yıl dönümünü kutladıklarını anımsatarak, ilk çeyreğe iyi başladıklarını, gelirlerinin yüzde 19,2 artarak 5,7 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Erkan, ilk çeyrekte elde ettikleri 1,2 milyar liralık net karın 770 milyon lirasının Fintur Holdings BV’nin satışından kaynaklandığına işaret ederek, “Finansal yönetim ekibimiz çok başarılı işler ortaya koydu. Kurdan çok az etkileniyoruz. Hedge ve uzun dönemli borçlanma stratejileri ile kur hareketlerini minimum hasarla atlatıyoruz.” diye konuştu.

Erkan, şunları kaydetti:

“Müşteri başına gelirlerimiz sabit tarafta yüzde 12,3, mobil tarafta 14 seviyelerinde büyüyor. Bizim analistlere ve pazara da ‘yüzde 16-18 arası büyürüz’ diyorduk ama bu oranları yüzde 17-19 seviyesine çıkardık. Uluslararası operasyonlarımız da geçen yıla göre yüzde 52 büyüdü. Orada da kurdan şöyle bir avantaj oluştu; yerel para birimi cinsinde bu ülkeler avro ve dolara karşı değer kazandı. Orada FAVÖK yüzde 108 büyüyor. Yüzde 45-46’lara geldi FAVÖK marjı.”

Erkan, Turkcell’in 25 yılda 50 milyar liralık yatırım yaptığını, gelecek 3 yılda ise yatırımlar için yaklaşık 16 milyar lira daha kaynak ayırmayı planladıklarını bildirdi.

5G YATIRIMI 4G’NİN 10 KATI KADAR

Murat Erkan, 5G yatırımının 4G’nin yaklaşık 10 katı olacağını belirterek, fiber altyapının tamamlanması için 13 milyar dolar yatırım yapılması gerektiğini vurguladı.

Erkan, şunları söyledi:

“Toplam 13 milyar dolar harcanması lazım ki 3 operatör yeterli fiber altyapıyı 3’ü birden götürsün. Eğer bu yatırımı ortak yaparsak 2,5-3 milyar dolara düşüyor. Herkes kendi altyapısını tek yapmak yerine ortak yapmaya karar verirse Türkiye ekonomisine 10 milyar dolar civarında bir fayda çıkmış olacak. Bu 10 milyar dolar başka şeylere yatırabilir. O yüzden de bir ortak altyapı olmalı. Rekabeti altyapıda yapmak yerine rekabeti üst yapıda hizmette ve servislerde yapalım. Bu konuda bir takım anlaşmalar yapılmasına rağmen çok ilerleyemedik. Biz yine de Türksat ve Vodafone ile altyapı paylaşım sözleşmesi imzaladık. Şu anda da birbirimizin şebekesini kullanmaya başladık.”

Erkan, Avrupa’da altyapı paylaşım konusunda 10’un üzerinde anlaşma yapıldığını anımsatarak, 2025’te 50 milyar cihazın internete bağlanacağını, bunun da herkesin birden fazla cihazı olacağı anlamına geldiğini ifade etti.

4G İLE 5G LİSANS FREKANSLARI AYNI

Murat Erkan, Turkcell’in üç yıldır 5G testleri gerçekleştirdiğini anımsatarak, daha verimli 5G hizmeti sağlayabilmeleri için müsait olmayan frekansların da sisteme katılması gerektiğini dile getirdi.

Erkan, şunları kaydetti:

“5G’de daha verimli yeni frekanslar çıktı. O frekansların da bizim kullanımımıza verilmesini bekliyoruz. Bu tabii devletin politikasıyla da ilişkili bir şey. Bu frekansların bir kısmı askeriyede, televizyon kanallarında da olabilir. Bu konunun netleşmesi gerekiyor. Turkcell olarak şu an kendi elimizde var olan frekanslarımızla 3 şehirde 5G sinyalini verdik. Biz dünyanın en hızlı 4.5G hizmetini sağlıyoruz. Dünyada sadece İsviçre’de ve bizde olan 1.2 gigabit hız veren 4,5G altyapımız var. Bu hızlar zaten bir kişi için yeterli. Sorun bunu yüz binlerce cihaza verme ihtiyacı oluştuğu zaman ortaya çıkacak duruma hazırlanmak. Bizim ülke olarak iyi bir 5G şebekesini oluşturmak için fiber altyapısını tamamlamamız gerekiyor. Fiberi yeterince yaygınlaştıramazsak 5G’ye geçsek bile iyi bir sonuç elde edemeyebiliriz. Bu teknolojiler bir halka gibi birbirine bağlı şekilde gelişiyor. Bu halkalardan birisi çok zayıf kalırsa, bu sistem düzgün çalışmaz.”