Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

5G teknolojisi hakkında

2020 yılı itibarıyla hayatımıza girecek olan 5G (5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti) ile daha hızlı bir yaşama gireceğimiz söyleniyor. Video indirme ve izleme, veri aktarma ve bir çok işlemin son derece hızlı bir şekilde yapacak olmanın heyecanı insanları sarmış durumda.

5G teknolojisi hakkında

Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay

1970’lerden bu yana firmalar hücresel ağ yapılandırması için çalışmalar yapıyor. Hemen hemen her 10 senede bir altyapı değişiyor.

Telekomünikasyon hizmetleri GSM, 2G, 3G, 4G (Ülkemizde 4.5G) ile başlayıp gelişen serüven şimdi yeni boyut kazanıyor. 5G, yeni dünyada yeni nesil kablosuz iletişimin temelini atacaktır. Otonom araçlardan tutunda akıllı olan her noktada rahatlıkla kullanılabilecek olan bu yenil nesil hizmet ortalama 1.4 gigabit hızla çalışacak ki bu şu ana kadar ulaşılan en yüksek hız, hızı anlamak için şöyle bir örnek verelim, yüksek çözünürlüklü bir filmi şu an yaklaşık 1 saatte indiriyoruz, 5G ile bu 15 saniyede gerçekleşecek. Bu gerçekten şimdiki şartlara göre inanılmaz bir şey.

5G hayatımızda neleri değiştirecek?

Öncelikle yüksek hızın ve daha güvenli veri aktarımının sağlanacak olması başlı başına bir değişikliktir. İş hayatında, eğitimde, tıp alanında, ticarette ve sosyal alanda bir çok değişiklik yaşanacak. Veri hızının arttığı, gecikmenin azaldığı bu hizmette, Çamaşır ve bulaşık makineleri, çalar saatimiz, telefonumuz ve otonom araçlarımızla sürekli veri alışverişinde bulunacağız. Akıllı cihazlarımız uyanmadan önce trafik durumunu almış, kahve makineniz çalışmış, buzdolabındaki malzemelere göre yemek alternatifleri sunulmuş ve tarif hazırlanmış olacak. Cihazlar küçülecek böylelikle yerden tasarruf edip daha aktif kullanabileceğiz. Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları günlük hayatın bir parçası haline gelecek.

5G zararlı mı

5G zararlı mı?

Bilim insanları baz istasyonlarının ürettikleri elektromanyetik alanların insanlar üzerinde kanser riski oluşturduğu yönünde iddaları var.

5G’de uzak mesafelere ulaşmayan milimetrik dalgalar için güçlendirici antenlere ihtiyaç olacak, düşünün şu an kullanılan baz istasyonlarına ilaveten 5G için, frekans seviyesini arttırmak için her köşe başında bir güçlendirici göreceğiz. Bununda bir sonucu olarak düşük frekans ama çok fazla anten ile radyasyona maruz kalma riski yükselecek. Bu sadece insanla sınırlı kalmayacaktır. Yapılan araştırmalarda baz istasyonlarının yaydığı sinyallere maruz kalan hayvan ve bitkilerde de bazı zararlara rastlanmıştır.

5G zararlıysa nasıl korunacağız?

Yayılan sinyallerden radyasyona maruz kalıp kanser riskini azaltmak için bazı tedbirlerin alınması gerekir. Birçok bilim insanı ve kuruluşa göre oluşabilecek zararı en aza indirmek için, artacak olan veri hızı ve hacmi düşünüldüğünde telefonda kısa konuşmak, internette fazla gezinmemek, konuşmalarda kulaklık kullanmak bizleri daha az radyasyona maruz bırakacak en önemli adımlardır.

5G ile ne zaman tanışacağız

5G ile ne zaman tanışacağız?

2020 yılında başlaması öngörülen 5G teknolojisi öncelikle her ülkede aynı anda başlamayacak. Bu konularda öncü olan firmalardan Samsung 2020 Tokyo olimpiyatlarında kullanacak ve ardından G.Kore, Japonya ve ardından ABD’de bazı eyaletlerde, İngiltere, Almanya, İsviçre gibi gelişmiş ülkelerde belirli noktalarda başlayıp, 2022 yılında dünyada bir çok ülkede ve 2024 yılında dünya nüfusunun yaklaşık % 40’a ulaşacağı öngörülmekte. Ülkemizde Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gerekli alt yapıları hazırlamaya başladılar. Frekans ihalelerinin arkasından 2020 ile beraber kademeli olarak kullanmaya başlayacağız.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri