Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

ABD’li senatörler uyardı: TikTok ulusal güvenlik riski taşıyor

ABD’li senatörler Çin merkezli video paylaşım uygulaması TikTok’un ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ediyor gerekçesiyle uygulamanın araştırılmasını istediler.

ABD’li senatörler uyardı: TikTok ulusal güvenlik riski taşıyor

ABD’nin ulusal güvenlik riskleri konusundaki Çinli şirketlere yaptırımları devam ediyor. Huawei’nin ardından yeni bir şirket daha yaptırım listesine eklenecek. ABD TikTok için de soruşturma başlatmayı planlıyor!

Pekin merkezli ByteDance firmasının bir ürünü olan TikTok uzun zamandır Amerikalı yetkililerin merceğinde. Senatör Marco Rubio da daha önce ilgili makamlardan, Çin hükümetinin TikTok’u siyasi amaçla kullandığı iddialarının araştırılmasını talep etmişti.

ABD, Çinli şirketlere karşı ulusal güvenlik soruşturmaları konusunda ısrarcı bir şekilde yaptırımlara devam ediyor. Huawei’nin ardından güvenlik ihlali konusu TikTok‘u da vurdu. ABD’li senatörler, olası güvenlik riskleri konusunda popüler uygulamaya soruşturma çağrısında bulundu.

ABD’li senatörler uyardı: TikTok ulusal güvenlik riski taşıyor

Senatör Chuck Schumer ve Tom Cotton, Ulusal İstihbarat Müdür Vekili Joseph Maguire‘a, Çinli şirket ByteDance‘ya ait popüler sosyal medya uygulaması olan TikTok’un “Ulusal Güvenlik Riski” konulu soruşturma talebinde bulundukları bir mektup gönderdi.

Mobil uygulamanın, ABD’deki milyonlarca kişiyle birlikte bir milyardan fazla indirme işlemi olduğu bildirildi. Senatörler, mektupta Çin hükümetinin ByteDance’yı ABD kullanıcı verilerini devralmaya zorlayabileceğinden endişe duyduklarını belirtti. Ayrıca, uygulama için “Görmezden gelemeyeceğimiz bir karşı istihbarat tehdidi olarak algılıyoruz.” dedi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri