Son Dakika

Amazon satılmayan ürünler için ilginç bir karar aldı

İnternet ve perakende satışı olarak dünya genelinde büyük bir kitleye ve alışveriş ağına sahip olan Amazon, bünyesinde olan ürünleri yok etmek yerine kurum ve kuruluşlara bağışlayacağını bildirdi.
Amazon satılmayan ürünler için ilginç bir karar aldı

Perakende sektörünün en büyük isimlerinden olan Amazon, üçüncü parti şirketlere ait olup deposunda kalan ve satışı gerçekleştirilemeyen ürünleri normalde parçalıyor ve imha ediyordu. Amazon, aldığı kararla bu ürünleri parçalamak yerine bağışlamaya karar verdi.

Amazon, tartışmasız şekilde dünyanın en büyük perakende satıcılarından bir tanesi. ABD’li firma pek çok ülkede faaliyet gösteriyor. Firma hem kendisi perakende ürün satıyor hem de üçüncü parti satıcılara ürünlerini müşterilerine ulaştırabilecekleri bir platform sağlıyor.

Firma, yeni aldığı karara göre depolarında belli bir süreden fazla bekleyen üçüncü parti üreticilere ait malları imha etmek yerine bağışlayacak. Elde kalan ürünler STK’lar ile paylaşılacak.

Uygulama ilk olarak ABD'de uygulancak

Fullfilled by Amazon Donations adını alacak proje kapsamında yapılacak çalışmalarda, ilk olarak ABD ve İngiltere’de bu ürünlerin STK’lara bağışlanması kararlaştırıldı. ABD ve İngiltere dışında Amazon’un hizmet verdiği ülkelerde bulunan depolarda kalan ürünlerin ise parçalanmasına devam edilecek.

Amazon, geçtiğimiz aylarda CBS News’te yer alan bir habere göre geçtiğimiz 9 aylık sürede deposunda kalan 293 bin adet ürünü parçaladı. Firmanın bu işlemi gerçekleştirmesinin arkasında ise depolama maliyetinden kurtulma isteği ve yeni ürünlere yer açma amacı bulunuyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.