Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Avustralya’da “dünyanın en doğru saati: Safir” üretildi

Avustralya’da “dünyanın en doğru saati: Safir” üretildi

Avustralya’nın Adelaide Üniversitesindeki bir ekip, geliştirdikleri “dünyanın en doğru saati” ile ülkelerinin en itibarlı ödüllerinden olan “Eureka Prize”ı kazandı.

Yenilikçilik, liderlik, bilime katılım ve okul bilimlerinde iyileştirme gibi kategorilerde verilen ödülü kazanan ekibin, Euraka Ödülü’nü “Sapphire Clock” yani “Safir Saat” projesi ile kazandıkları bildirildi.

Yirmi yıllık çalışmanın ürünü, tam adıyla; Cryogenic Sapphire Oscillator’un  (Kriyojenik Safir Osilatör) şu anda kullanılan bütün saatlere nazaran daha kesin sonuçlar verdiği açıklandı.

Yapılan saatin, net sonuç verdiği söylenen bütün saatlerden 1000 kat daha net olduğunun önemi vurgulanırken, Sapphire Clock’un önümüzdeki 40 milyon yıl içerisinde sadece 1 saniye geri ya da ileriye gideceği dile getirildi. Saatin sadece zamanı göstermeyeceğini; ortaya çıkarttığı saf ultra düşük gürültü sinyalinin, GPS ve navigasyon sistemlerine benzer şekilde doğru frekans ve zamanlama sinyallerine ihiyaç duyan sistemlerde de aktif olarak kullanılacağının altı çizildi.

Ekip şefi ve Adelaide Üniversitesi Fotonik ve Gelişmiş Algılama Enstitüsü Müdürü Prof. Andre Luiten konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Safir Saat, benzersiz hassasiyetiyle uçakları izleyen ve Avustralya’nın kuzeyindeki gemileri takip eden Jindalee Over-the-Horizon Radar Ağı (JORN) sistemi içine dahil edilerek, daha kesin sonuçlar elde edilmesini sağlayacak.” dedi.