Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Başka bir tür edebiyat hareketi

Başka bir tür edebiyat hareketi

İnsanları kitap okumaya teşvik etmek amacıyla kurduğu biryudumkitap.com internet sitesinin gördüğü büyük ilgi karşısında şaşkınlık yaşadığını belirten Alparslan Demir, “Memleket bu denli okumaya istekliymiş meğer, keşke daha önce yapsaydık” dedi.
FOLX Dijital Reklam Ajansı’nın başkanı Alparslan Demir, biryudumkitap.com internet sitesinin sadece fikrinin ve stratejisinin kendisine ait olduğunu söyleyerek, “İşin gerisinde çok değerli bir ekip var. Edebiyat tarafı ile Bilal Tayfur, içerik tarafıyla Buse Arslan, kurumsal iletişim tarafı ile Taner Oğuz, teknoloji tarafı ile Faruk Aladağ ve sosyal medya tarafı ile Sadullah Bağ ilgileniyor” diye konuştu.

ARKA PLANDA KİTAPSEVERLER VAR

Demir, proje üzerine sohbet ederken arkadaşının, “Bir yudum kahvenin yanında bir yudum kitap okutacaksınız yani?” dediğini, bu sözün projenin ismi olduğunu söyledi. Kasım ayında faaliyete geçen projenin isminin belirlenmesiyle hızla harekete geçtiğini ifade eden Demir, projenin fikirden aksiyona 36 saatte hazır hale geldiğini dile getirdi.
Kurucu Demir, sitenin sosyal medyada duyulmasının ardından yaşanan gelişmeleri, “biryudumkitap.com sosyal medyada duyulunca o kadar beğenildi ki, ilk günden bine yakın abonemiz oldu. Henüz ortada bir hizmet yokken hem de” sözleriyle anlattı.
Tasarımcı Emre Sipahi’nin internet sitesini hazırlamasından sonra binlerce kişinin siteye abone olduğuna vurgu yapan Demir, “Hikayemiz bu kadar sade aslında. Neden yapıyoruz sorusunun cevabı ise Bilal Tayfur edebiyata aşık, ben de teknolojiye aşığım” ifadelerini kullandı.
Demir, kurdukları internet sitesinin amacının kitap okumak için zaman bulamadığından ve ne okuyacağını bilememekten yakınan insanlara yardımcı olmak olduğunu vurgulayarak, şunları paylaştı:
“Kurduğumuz biryudumkitap.com aboneleri için edebiyat aşığı ekibimiz ile en iyi romanlardan ve hikayelerden pasajlar seçmeye çalışıyoruz. Cumartesi günleri şiir, Pazar günleri ise edebiyat dergilerinden pasajlar paylaşıyoruz. Amacımız, insanların kitap okumama bahanelerini öldürmek. Biz hep Goethe’nin şu sözünü söylüyoruz okura, ‘İnsan her gün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.’ Faydamız bu. Kitap kültürün kaynağıdır, bu kaynaktan bir yudum sunuyoruz okurlara.”
Kurucu Demir, okuyucular için seçtikleri metinlerde genellikle Türk Edebiyatı’na yer vermeye çalıştıklarına işaret ederek, zaman zaman dünya edebiyatından metinler de seçtiklerini dile getirdi.

MOBİL UYGULAMA YOLDA

Yaptıkları çalışmalardan beklentilerinin bir popülarite yakalamak olmadığının altını çizen Demir, salt edebiyat kaygısı güttüklerini, daha çok aboneye ulaşarak, daha fazla insanın kitap okuması için gayret ettiklerini söyledi.
Yeni geliştirdikleri mobil uygulama sayesinde daha çok insana ulaşmayı hedeflediklerine dikkati çeken Demir, “Abonelerimize daha iyi bir deneyim sağlamak için mobil uygulama tasarladık. Çok kısa bir süre sonra marketlerde yerini alacak” şeklinde konuştu.

Etiketler