Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bulut sunucu nedir? Bize ne tür faydalar sağlar?

Serdar Sezgin
Bulut sunucu nedir? Bize ne tür faydalar sağlar?

Data yani veri bir takım bilgilerin yüklü olduğu dosyadır. Her kurum ve kişi için çok önemli bir alana sahiptir. Kişi bilgileri, şirket bilgileri, kamu bilgileri, devlet bilgileri akla hayale gelebilecek yazılı, görsel ve video bilgilerin bir arada bulunduğu yere denir.

Bu bilgileri bir yerde toplamak ve bu yerin güvenilir olması çok önemlidir; nitekim kötü yazılım şirketleri (illegal örgütleri) ya da kamu-kurum kuruluşların eline geçmesi halinde ciddi sorunlar doğuracaktır. Kötü amaçlı olmasa da her kişinin bilgisi başkasının elinde olmaması gerekir. Hal böyleyken bu bilgileri bir yerde saklamamız gerekir. Bu yer çok önceleri bir bilgisayar alanı olan hard disk olurdu. Kapasite bakımından GB (Gigabayt) olarak adlandırılan hard diskler, GB da varan yüklükteki bilgiler bu alana sığdırılabilirdi. Ancak gelişen teknoloji ile dosyaların büyüklüğü ve yükselen nüfus ile alanlar büyüdü ve dosyaların boyutları sığdırılamayacak kadar fazlalaştı.

İnternet, eşsiz teknoloji harikasıdır. Ve internet aynı zamanda bulut sunucu algoritmasının en bağlayıcı özelliğinin mucididir. Standart sunuculardan farklı olarak dosyalar artık internete yükleniyor. İnternete yüklenen bu sitelere servis sağlayıcıları denir. Yani bulut sunucu. Veriler daha hızlı ve daha güvenilir hale geliyor bu şekilde. Şunu unutmamak gerekir büyük platformlar ve gizlilik politikası sakat olan sunuculara verilerin saklanması gerekir. Elinizdekini kaybetmek istemezsiniz!

Veriler nerede toplanıyor?

Şunu belirtmek gerekir. Bulut sunucular da büyük alanlara kurulmuş veri merkezi adı alan odalardır. İnternet üzerinden elinizdeki verilerin boyutu ve yapacağınız işlerin alanı değerinde belli ücretler karşılığında servis sunucuları kiralanır. Bu servis sunucuları büyük bir alanda kurulmuş binaların içinde düzenli ve güvenlikli şekilde dizayn edilmiş server ağıdır. İnternete yüklediğiniz veriler ağ üzerinden bu çok yüksekli veri toplama bölümlerine yerleşir. Sizler buna hard disk diyebilirsiniz. Bu hard diskler çok daha yüksek kapasiteli, çok daha yüksek hızlı ve her koşulda ulaşılabilir bir hizmettir.

Her an ulaşım kolaylığı!

Su götürmez bir gerçek var oda şu; bulut sunucular hayatı çok daha kolaylaştırdı. Verilerin daha elverişli ve çok daha hızlı ulaşılabilmesi adına büyük bir nimet. Her yerden her teknolojik cihazdan ulaşabilirsiniz. Bilgisayardan yüklediğinizi tablet y ada telefonunuzdan ulaşabilir, düzenleme yapabilir hatta paylaşabilirsiniz. Sisteminize yeni ve farklı dosyaları da yüklemeniz cabası.

Depolama sorunu yok!

Bilgisayarımızda yeterli alan yok sorunu ortadan kalktı. Bu aynı zamdan telefon ve tabletlerimizde de geçerli bir durum. Resimlerimiz, videolarımız ve yazılı metinlerimizi bulut sunucusuna yükleyebilir, her an onlara ulaşıp üzerinde bir takım oynamalar yapabiliriz.