Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Çin malı Uzay istasyonu Dünya’ya doğru düşüyor

Çin malı Uzay istasyonu Dünya’ya doğru düşüyor

Devasa bir kütle anlamına gelen uzay istasyonu, bugün yok edilecek ve kalan en kazların Dünya’ya tekrardan girişi de kontrollü bir şekilde gerçekleşecek. Enkazlar, Pasifik Okyanusu’nun Yeni Zelanda ve Şili arasında kalan kısmına düşecek.

Şu an için hâlâ işlevsel olsa da istasyonun ölümü bir yıl önceden tahmin edilmişti. Büyük bir hızla inişe geçen istasyon, bir saat önce 180 mil irtifaya sahipken şu anda 120 milde bulunuyor.

Yine bir saat önce Dünya’ya oranla yaklaşık 35 derecelik bir açıyla iniş yapan uzay istasyonu Tiangong-2, şu anda neredeyse dik bir şekilde, 81 derecelik bir açıyla Dünya’ya doğru yaklaşıyor.

Hiçbir zaman kalıcı bir istasyon olması planlanmayan ve belirli bir noktada yok edilmesi planlanan Tiangong-2, bir otobüs büyüklüğünde ve 8,5 ton ağırlığında. İstasyonun düşüşü sırasında etkilenme ihtimali bulunan ülkelerdeki paniğin artması üzerine Çin Dışişleri Bakanı Lu Kang, “Gerekirse (başka bir deyişle istasyon ülkeye düşerse) ilgili ülkeyle yakın bir bağlantı içerisinde bulunuruz” açıklamalarını yaptı.

Şu anda paylaşılan bilgilere göre aracın saniyede 7,78 kilometre hızında hareket ettiği biliniyor.