Son Dakika

Dokuzuncu Gezegen’e adım adım!

Bilim insanları, uzun süredir varlığı tartışılan Dokuzuncu Gezegen hakkında yeni bulgulara ulaştı. Gezegenin bulunduğu varsayılan Kuiper Kuşağı’ndaki nesnelerin kümelenme eğilimi gezegenin çekim kuvvetine kanıt olarak gösteriliyor.

Dokuzuncu Gezegen’e adım adım!

Bilim dünyasının, Güneş Sistemi’nin uzak uçlarında keşfedilmemiş başka bir gezegenin olabileceğine dair kanısı her geçen gün daha güçleniyor. “Planet 9 (Dokuzuncu Gezegen)” olarak adlandırılan ve Dünya’nın 10 katı olduğu öngörülen gezegenin yine Dünya'nın güneşe olan mesafesinin 400 katı kadar geniş bir yörüngede ilerlediği ve Güneş Sistemi’nin ana yörüngesel düzleminden 15-25 derece uzakta olduğu varsayılıyor.

SON İHTMAL 500’DE 1

Son olarak bilim insanlarının gezegenin varlığına olan inançlarını kuvvetlendiren birtakım bulgulara daha ulaşıldı. Onlardan biri de gezegenini yer aldığı tahmin edilen Kuiper Kuşağı'ndaki  nesnelerin kalıpları. ABD’li araştırmacılara göre belli bir düzlemde biri araya gelme eğilimi sergileyen bu nesnelerin üzerindeki yüksek çekim kuvveti, büyük bir gök cisminin varlığına işaret ediyor. Son olarak 22 Ocak 2019’da

The Astronomical Journal'da yayınlanan ayrı bir makalede de Dokuzuncu Gezegen’in varlığının 500'de 1 gibi bir ihtimal olduğu vurgulandı. Elde edilecek yeni verilerle bilim dünyası  açısından güçlü olarak kabul edilen bu ihtimalin daha da güçleneceği ifade ediliyor.

KARŞI ÇIKAN BİR GÖRÜŞ DE VAR

Öte yandan gezegenin varlığını kabul etmeyen bir görüş de var. İddiaya karşı çıkan bilim insanlarının bu konudaki alternatif açıklaması ise insanlığın Kuiper Kuşağı ile ilgili bilgi birikiminin bu derece önemli bir öngörüde bulunmak için yetersiz olduğu yönünde. Dahası bu görüşü savunanların tezi ise bölgedeki nesnelerin belli bir yöne doğru kümelenmesinin  Kuiper Kuşağı'nın kendi yerçekiminden kaynaklandığı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.